Sağlık Haberleri

Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

Siroz hastalığına hepimiz Atatürk’ün ölümünden aşinayız. Peki, Siroz nedir, gerçekte nasıl bir hastalıktır? Aslında Siroz bazı rahatsızlıklardan dolayı karaciğerde meydana gelen hasarlardır. Siroz ile karaciğerin yapısında büyük değişimler oluşmaya başlar. Yani bu hastalık karaciğerin işlevlerini engeller ve bir et parçası olarak kalmasına, sertleşmesine sebep olur.

Siroz Hastalığı Belirtileri

Siroz rahatsızlığı kendini belli eden bir hastalıktır. Mutlaka belirtilerine dikkat etmelisiniz ve bu belirtileri taşıyorsanız hemen doktora görünmelisiniz. Siroz belirtileri; iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, halsizlik, çabuk yorulma, adale erimesi, çabuk morarma ve kanamaya eğilim, aşırı kaşıntı ve sarılıktır.

Alkol Siroza Sebep mi?

Siroz’un sebebi Albüminin görevini yerine getirmemesi ve karın boşluğunda sıvı birikimine neden olmasıdır. Yani fazla alkol tüketimi ile Siroz hastalığına yakalanmazsınız. Atatürk için söylenen alkolden dolayı Siroz’a yakalanma efsaneleri de Albümin ile efsane olarak kalıyor. Siroz’a yakalanmanın tek sebebi Albüminin işlevsizleşmesidir.

Obezite De Siroz’a Davetiye Çıkarıyor

Fazla kilolar pek çok rahatsızlığa sebep olabiliyor. Bunlardan en sık rastlananı ise karaciğer yağlanmasıdır. İleriki safhalarda bu yağlanma Siroz’a dönüşebilir. Bu yüzden Obezite hastalarının da mutlaka sürekli olarak doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir.

Genetik Hastalıklar İle Siroz

Siroz, karaciğerde oluşan bir rahatsızlık olduğu için bazı genetik karaciğer bozuklukları da Siroz hastalığına kapı açabilir. Bu yüzden hastalığın belirtilerini taşıdığınızı düşünüyorsanız mutlaka doktora gözükmelisiniz.

Karaciğer Nakli İle Siroz Tedavisi

Siroz hastalığının ileri safhalarında hiçbir şekilde tedavi işlemi uygulanamamaktadır. Karaciğer artık tamamen iflas edeceği için yeni bir karaciğere ihtiyaç olacaktır. Bunun için de kişilerin karaciğer nakli olması gerekmektedir. Bu yüzden mutlaka Siroz belirtilerini taşıyan kişiler erken teşhis için doktora gözükmelidirler. Belirtileri önemsemeden hayatınıza devam ettiğinizde daha büyük bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Siroz hastalarının karaciğeri taşlaşmaya başlayacağı için elle tedavi ile bile anlaşılabilir.

Başlangıç Seviyesindeki Siroz

Başlangıç evresindeki Siroz için idrar söktürücü ilaçlar ile karın içerisindeki sıvı boşaltılarak bir çözüm bulunmaktadır. Fakat kişiler doktor tavsiyesi olmadan hiçbir şekilde ilaç kullanmamalıdırlar.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu