Şifalı Bitkiler

Bitkisel İlaçların Kullanım Biçimleri Nasıldır?

Bitkisel İlaçların Kullanım Biçimleri Nasıldır?

 

Bu makalemizde ise şifalı bitkilerden değil, şifalı bitkilerin kullanım şekillerinde bahsedeceğiz. Böylelikle şifalı bitkiler konusunda bir adım daha derine gidecek ve bu konudaki uzmanlığımızı bir kat daha arttırmış olacağız.

Toz: Bitkilerden toz elde etmek bitkilerin havanda dövülmesi ya da değirmende çekilerek toz haline getirilmesi sonucu elde edilir. Toz haline getirilmiş bitkiler en iyi su ile karıştırılarak kullanılır.

Hap: Toz haline getirilen bitkiler içlerine yardımcı maddeler eklenip kaplanmak sureti ile hap haline getirilmektedir.

Dekoksiyon: Bitkilerde dekoksiyon çay yapma işlemi gibidir. Parçalanan bitkinin üzerine soğuk su dökülür ve kaynatılır ya da direk olarak soğuk yerine kaynar su dökülür ve kapalı bir kabın içerisinde bekletilir. Bu yöntem ile elde edilen sıvı daha sonra şeker ya da bal ile tatlandırılıp içilir.

İnfüzyon: Uçucu yağında etkili maddeler içeren bitkilerde, bu uçucu yağın buharlaşarak kaybını engellemek amacı ile kaynatma işleme uygulanmaz. Bu amaç ile hazırlanan infüzyonlar da toz halinde olan bitki üzerine soğuk ya da sıcak su dökülmek sureti ile bekletilmektedir. İnfüzyonlarda şeker ya da bal ile tatlandırılabilirler.

Tentür: Tentür kullanım biçimi bitki parçalarının 3 ila 4 hafta gibi uzunca bir süre su içerisinde tutulması ile elde edilen sıvıdır.

Ekstre: Ekstre yapımı ise tentür elde edildikten sonra elde edilen sıvıyı yoğunlaştırarak bal veya macun kıvamına getirip kullanmaktır. Elde edilen bileşim öylece kullanılabilir.

Bitki Yağı: Bitki yağı elde edilmesinde bitkilerin çeşitli kısımlarının sıkılıp veya zeytinyağı gibi yağlar ile bitkiyi çözmek sureti ile elde edilir.

Pomat: İyice toz haline getirilmiş bitkiler sıvı ya da katı yağlar ile karıştırılmak sureti ile haricen kullanılmak amacı ile pomatlar yapılır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu