Pratik Bilgiler

Rutubet Lekelerinden Kurtulmanın Pratik Yolu

Rutubet Lekelerinden Kurtulmanın Pratik Yolu

 

Rutubet lekeleri birçok evde olan ve ev hanımlarının korkulu rüyası olarak düşünülmektedir. Rutubet evde hiçbir şekilde istenmeyen durumdur. Parke pervazlarına, dolap içlerine ve aralarına, genel itibariyle güneş görmeyen ve buharın bulunduğu bölgelerde genel olarak rutubet oluşmaktadır. Rutubet özellikle yemek buharlarından beslenir ve havalandırılmayan evlerde oluşmaktadır. Rutubetin oluş amacı çürüyen su buharının oraya küflü bir şekilde katılaşmasıdır. Bu durum insan sağlığına ciddi derecede zarar verir. Bu durumu engellemek için birçok yöntem mevcuttur;

  1.       Evinizi düzenli bir şekilde havalandırın,
  2.       Evinizin düzenli bir şekilde güneşlenmesini sağlamak için perdelerinizi gündüz vakti açık tutun,
  3.       Küf oluşabilecek yerleri düzenli bir şekilde temizlik malzemeleri ile silin,
  4.       Evinizde güneş almayan banyo ve tuvalet gibi yerleri düzenli bir şekilde temizlik malzemeleriyle silin ve özellikle duştan sonra havalandırmaya özen gösterin.

Temizlik

Evinizde rutubeti destekleyen öncelikle durum su buharının oluşudur. Siz nefes aldığınızda dahi hava belli bir nem hissedeceksinizdir. Havadaki nem oranının belli bir oranı bulunmaktadır. Bu oranın üzerine çıktığı zaman evinizde rutubet oluşmaya ve sonrası küf oluşmaya başlamaktadır. Evinizde oluşabilecek herhangi bir küf sağlığınızı ciddi derecede tehdit etmektedir. Bu durumun oluşmasını engellemek için baştan yapılması gerekenleri tamamlayarak bu konuda hiçbir sağlık problemiyle karşılaşmayabilirsiniz. Modern hayatta yeni stil ev yapılarında rutubet oluşması çok fazla görülmektedir. Örneğin Amerikan mutfak evlerde yemek sonrası oluşan su buharı evin belli bölgelerine yayılarak güneş görmeyen kısımlarını mesken edinmektedir. Evinizi düzenli bir şekilde havalandırmayı unutmayarak, özellikle yemek yaptıktan sonra ve duşa girdikten sonra, rutubet oluşumunu ciddi manada engelleyebilirsiniz.

Bitkisel Çözümler

Rutubet oluşumunu engellemek için bitkisel çözümlerden yararlanılabilir. Piyasa birçok marka rutubet oluşumunu pratik yollarla çözmektedir. Nem emici topları evin belli bölgelerine yerleştirerek rutubet oluşumu engellenebilir. Fakat bu kimyasalın kokusu sizi rahatsız edebilir. Evinde bitki beslemeyi seven ev hanımları aşk merdiveni, kurdela çiçeği, yelken çiçeği, ilgiliz sarmaşığı, palmiye, Tillandsia bitkilerinden evin rutubet tutan yerlerine yerleştirerek rutubet lekelerinden kurtulmanın pratik yolunu bulabilirler.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu