Anne-Aile-Çocuk

Çocuklarda Zihinsel Gelişimi Destekleme

Çocuklarda Zihinsel Gelişimi Destekleme

 

Oyun oynamak özellikle okula başlamamış çocukların en büyük uğraşlarından bir tanesidir. Bu sayede çocuklar sosyalleşme fırsatı bulurlar ve duygularını ifade etme fırsatını yakalarlar. Aynı zamanda oyunlar çocukların zihinsel gelişimini de destekler. Uzmanlar yetişkin bir kişi için “iş” ne kadar önemliyse bir çocuk için de oyunun o kadar önem taşıdığını söylemektedirler.

Çocuklar doğduktan sonra, yürümeye başladıkları tarihten itibaren tek başlarına da oyunlar oynamaya başlarlar. Sonrasında ise diğer çocukları gözlemlerler ve onların oynadıkları oyunları ve yaptıklarını taklit etme yoluna giderler. Bu aşamada aynı oyuncakları da paylaşmaya başlarlar. En son olarak da onlarla birlikte aynı amaç doğrultusunda aynı oyunları, belli kurallar çerçevesinde oynamaya başlarlar. Kural kavramı çocuklar için oldukça önemlidir ve yaşla doğru orantılı ilerler. Çocuklar oyun oynarken günlük hayata dair pek çok şeyi öğrenip uygulama fırsatını yakalarlar. Bunlar arasında en önemlileri paylaşmak, zorluklarla karşılaşınca çözümler üretmek, yardımlaşmaktır.

Çocuklarınız oyun oynarken sizde onların oyunlarına kolayca katılabilirsiniz. Çocuklarla beraber oyun oynarken onları daha yakından gözlemleme fırsatı bulursunuz. Bu hem sizin hem de çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Çocuğunuzun oyun sırasında size sorduğu soruları mantılı şekilde cevaplama çalışabilirsiniz. Oyun oynarken çocuğunuza çeşitli sosyal ilişkileri öğretebilirsiniz. Bu bakımdan bunun fırsatını yaratmaya çalışın. Bunlar arasında sıraya girme ya da evcilik oyunu sırasında çiçekleri sulamak senin görevin şeklinde görevler verin. Bu çocuğunuzun ileride alması gereken sorumluluklar konusunda yardımcı olacaktır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu