Sağlık Haberleri

Siroz Hastalığının Belirtileri

Siroz Hastalığının Belirtileri

 

Siroz hastalığı iki evreye sahiptir. Başlangıç evresi ve ileri evre olmak üzere ayrılır. Başlangıç evresinde çabuk yorulma, bulantı, iştahsızlık, yorgunluk, karında şişlik, kabızlık, bacaklarda şişlik, erkeklerde gögüs büyümesi gibi belirtiler görülmektedir. Bu belirtilerden sonra hastalık ilerlemeye başlar. Eğer bu belirtiler gözlemlendikten sonra önlem alınırsa, hastalık ilerlemeden gerekli tedavi yapılmış olur. Ancak siroz hastalığı başlangıçta farkedilemezse, hastalığın ilerisinde başka belirtiler oluşmaya başlar. İlerlemiş siroz belirtileri ise aşırı kilo kaybı, bacakların gücünün zayıflaması, kişide sersemlik, motive olamamak, cinsel istekte azalma, aç halde kusma, geceleri tuvalate kalkma, vücut kıllarında dökülme, hastanın görünüşünde değişiklik gibi belirtilerdir. Bu belirtiler farkedildiğinde siroz biran önce tedavi edilmeye başlanmalıdır.

Siroz Hastalığının Sebepleri

Siraz hastalığının en büyük nedeni alkol kullanımıdır. Kadınlar için günde 20 gramdan fazla alkol alınması ve bu durumun sürekli hale gelmesi oldukça büyük bir tehditken, erkeklerde bu durum 60 gramdan fazla olduğu zaman gerçekleşmektedir. Sürekli olarak alkol alan karaciğer bir süre sonra siroz hastalığı oluşturur. Alkolden kaynaklanan siroz için tedavi bulunmamaktadır. Alkol dışındaki sebeler ise hepatit virüslerinin yol açtığı hastalıklardır. Bu virüsler karaciğerde iltihaplanma sebebidir. Sirozun diğer nedenleri ise;

  • Karaciğerde aşırı demir birikmesi
  • Kronikleşmiş kalp yetmezliği
  • Safra kesesi hastalıkları
  • Ağrı kesici gibi ilaçların uzun süreli ve kontrolsüz kullanımı
  • Kimyasal ilaçlarla temas halinde bulunma

 

Siroz Hastalığının Tedavisi

Siroz hastalığının oluşması eğer alkole bağlı ise hiçbir tedavisi bulunmamaktadır. Yine de eğer alkolden kaynaklanan siroz çok erken teşhis edilirse birşeyler yapılabilir. Ancak yapılacak şeyler, hastalığı hafifletmek yönünde olacaktır. Kesin olarak tedavi edici olmayabilir. Siroz hastalığı hepatit sonucunda oluşmuşsa interferon tedavisi sayesinde vücuttaki virüslerin çoğalması engellenebilir. Bu sebepler dışında oluşan sirozlar için ise aşağıda belirttiğimiz önlemler alınabilir.

  • Alkol kullanımı kesinlikle bırakılmalıdır.
  • Vücutta eksilen vitaminer mineraller yerine koyulmalıdır.
  • Siroz tansiyonu etkileyip, yükseltici bir etki yapar. Bu yüzden de tansiyon ilacı verilmişse düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • Ağır ve yağlı yemekler yenmesinden kaçınılmalıdır.
  • Doktorun önerdiği ilaçlar dışında ilaç kullanılmamalı ve verilen ilaçlar düzenli bir şekilde alınmalıdır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu