Anne-Aile-Çocuk

Anne Sütü Neden Azalır?

Anne Sütü Neden Azalır?

 

Anne Sütünün Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

Anne sütü bebeklerin gelişiminde büyük rol oynarken aynı zamanda onları ileri ki yaşamların da pek çok hastalıktan koruyan sihirli bir içeriğe sahiptir. Uzun yıllardır anne sütünü inceleyen ve bu alanda milyon dolarlık projeler gerçekleştiren ünlü mama markaları bile bugün anne sütünü geçmeyi başaramazken sadece anne sütüne yakın formüllere sahip mamalar üretebilmektedir. Anne sütü psikolojik ve fizyolojik pek çok nedene bağlı olarak artıp azalabilen bir yapıya sahiptir. Anne sütünün azaldığı bebeğin kilo alamaması, doymadığı için sıklıkla ağlaması gibi farklı pek çok belirtiden anlaşılabilmektedir.

Anne Sütü Neden Kesilir?

Anne sütü annenin büyük bir üzüntü yaşaması, sıkılması, sürekli olarak sütünün bebeğine yetmemesi gibi endişeler yaşaması gibi psikolojik nedenlere bağlı olarak kesilebileceği gibi annenin yetersiz beslenmesi ve yeteri kadar sıvı almaması gibi fizyolojik nedenlere bağlı olarak ta azalabilmektedir. Çok nadir olsa da ortada hiçbir neden yokken sütün kesilmesi gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Anne Sütünü Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Anne sütünü arttırmak için yapılması gerekenler arasında ilk sırayı annenin bebeğini severek ve isteyerek emzirmesi almaktadır. Asla başkalarının sütün yetmiyor gibi imaları ile kendinizi üzmeyin ve doktorunuz aksini söylemediği sürece her zaman bebeğinizi emzirmeye devam edin. Bebekler emdikçe süt üretimi artar ve anne sütü de buna paralel olarak çoğalır. Gün içerisinde mutlaka düzenli olarak sıvı tüketin ve sağlıklı beslenmeye çalışın.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu