Magazin Dünyası

“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu" Singapur'da Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi liderliğinde düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları” bu sefer de Singapur Dış Yatırım ve Ticaret Ajansı Enterprise Singapur işbirliği ile Singapur’da gerçekleştirildi. ‘Türkiye: Your Resilient Investment Partner’ temalı resepsiyonda, Türkiye ve Singapur arasındaki ikili ekonomik ilişkiler ve yatırım süreçleri değerlendiridi. Program kapsamında Singapur’un en önemli iş insanlarının yer aldığı bir yuvarlak masa toplantısı da düzenlendi. 26 Haziran’da Shangri- La Singapore Otel’de gerçekleşen Bloomberg Sustainable Business Summit adlı zirvede Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu panelist olarak yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü vurgusuyla dünyanın farklı noktalarında düzenlenmeye devam eden “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları”nın bir diğeri dün akşam Singapur’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin büyüyen yatırım ortamının ve sunduğu ayrıcalıkların uluslararası iş dünyasına tanıtıldığı resepsiyonda Phillip Capital CEO’su ve 2. Jenerasyon yöneticisi Linus Lim, Enterprise Singapur Kıdemli Direktörü Clarence Hoe, T.C. Singapur Büyükelçisi Mehmet Burçin Gönenli, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu ile Singapur’u temsilen bürokratlar ve iş dünyasının önemli temsilcileri yer aldı.

Singapur’un finansal aracılık hizmetleri alanındaki en köklü şirketlerinden biri olan Phillip Capital CEO’su Linus Lim, 2012 yılında bir satın alma ile giriş yaptıkları Türkiye pazarında istikrarlı bir şekilde büyümelerini sürdürdüklerini ve finansal hizmetlerin yanı sıra sigortacılık ve reasürans ile portföy yönetimi iştirakleri ile Türkiye’nin 11 ayrı şehrinde 16 şube ve 500’e yakın personel ile hizmet vermeye devam ettiklerini vurguladı. Cumhuriyetin 100. yılı vesilesi ile düzenlenen bu etkinliğin son derece yerinde bir inisiyatif olduğunu belirten Lim, İstanbul’un küresel bir Finans Merkezi olma vizyonunu yakından takip ettiklerini de belirterek Phillip Capital olarak olası fırsatları yakından takip ettiklerini sözlerine ekledi. 

Enterprise Singapur Kıta Amerikası ve Avrupa’dan Sorumlu Kıdemli Direktörü Clarence Hoe, Enterprise Singapore olarak, Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutlayan Türkiye’yi tebrik etmek isteriz. Bugün, Türkiye’nin gösterdiği olağanüstü ilerlemenin anılması ve kutlanması gereken önemli bir gündür. Singapur ve Türkiye, yıllar boyunca güçlü ikili ekonomik ilişkilere sahip oldular. Bundan sonra da Enterprise Singapore olarak özellikle ticaret, altyapı, inovasyon ve teknoloji alanlarında karşılıklı büyümeyi teşvik etmek için Türk şirket ve kurumlarıyla daha da yakın işbirliği yapmayı sabırsızlıkla beklemekteyiz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Singapur Büyükelçisi Mehmet Burçin Gönenli, Türkiye ve Singapur’un bölgelerindeki merkezi konumları itibarıyla birbirlerinin doğal bölgesel ortağı olduklarını belirtti. Büyükelçi Gönenli,  Türkiye’nin ikinci 100 yılına adım atmakta olduğu bu dönemde iki ülke arasında, ekonomik ve ticari anlamda birbirini tamamlayan önceliklerin ve güçlü bir işbirliği zemininin bulunduğuna işaretle,   Singapurlu şirketleri Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmaya  davet etti. Büyükelçi Gonenli, Yatırım Ofisi Başkanı Sayın Burak Dağlıoğlu’nun Singapur‘u ziyaretinin bu konudaki güçlü irademizin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Cumhuriyetin 100. yılı onuruna Büyükelçiliklerimiz ev sahipliğinde düzenledikleri yatırımcı resepsiyonlarına, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki yoğun temaslarının ardından Güneydoğu Asya’nın önemli bir merkezi olan Singapur ile devam ettiklerini belirten Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, ’Singapur merkezli yatırımcıların Türkiye’de lojistik, enerji, madencilik, gıda, teknoloji girişimleri, finansal hizmetler, turizm ve gayrimenkul yatırımlarına odaklandığını görüyoruz. 2022 sonu itibariyle Singapur’un ülkemizdeki uluslararası doğrudan yatırım stoku yaklaşık 11 milyar dolar seviyesinde. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak en önem verdiğimiz başlıklardan biri teknoloji girişimlerimizin sermaye ile buluşması. Singapur’un da bu alanda dikkat çeken bir konumu var. Singapur merkezli girişim sermayesi fonlarının Dream Games, Peak, Insider gibi milyar dolar değerlemeye ulaşan girişimlerimize yatırım yaptığını hatırlatmak isteriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başladığımız Türkiye Yüzyılı’nda, Temasek ve GIC gibi devlet fonlarına, aile ofislerine ve Asya merkezli çok uluslu şirketlere ev sahipliği yapan Singapur’dan daha fazla yatırım çekme hedefindeyiz’ dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu