Kadın Dünyası

Doğum sonrası depresyon

Doğum sonrası depresyon

Kadınların büyük bir bölümünde doğum sonrası sendromları görülmektedir. Doğum sonra depresyon belirtileri yalnızca annelerin %1-2′sinde görülen nadir bir durumdur.

Doğum sonrası anne psikolojisi kuşkusuz doğum sürecinden etkilenir ancak birçok kadının doğum sonrası sendromları kısa süre içerisinde düzelir.

Bilim adamları doğumdan hemen sonra anne adayının hüzünlenmesini ya da ne yapacağını bilememesini bir hastalık olarak değerlendirmemektedir.

Bu durum doğum sonrası depresyon belirtileri olarak “asla” düşünülmez. Aksine doğum sonrası anne psikolojisi açısında son derece doğal bir durum olarak kabul edilir.

Doğum sonrası psikoz uygulanan annelerin neredeyse tamamının doğum sonrası depresyon belirtileri şikâyetlerinden kurtulduğu saptanmıştır.

Gebelik sonrası depresyon annenin genel olarak bebek ile ne yapacağını bilememesinden ve kendine güvensizliğinden kaynaklanmaktadır. Doğum sonrası depresyon belirtileri ile karıştırılmaması gereken erken dönem annelik davranışları, her annenin acemilik döneminde bebeği ile ne yapacağını bilememesidir.

İlk defa anne olan kadınlar için son derece doğal kabul edilen bu durum, doğum sonrası eşler arası ilişki ile desteklenmelidir. Böylece anne eşinden aldığı destek ile birkaç hafta içerisinde yeni şartlara adaptasyon sağlayarak, bebeği ile çok daha rahat bir şekilde ilgilenebilmektedir.

Eşlerin doğum sonrası anne psikolojisi hakkında bilgi sahibi olarak daha anlayışlı davranması, annelerin doğum sonrası depresyon belirtileri yaşamasını çok büyük bir ölçüde azaltacaktır.

Doğum sonrası anne psikolojisi sahip olduğu yeni bir bebek yüzünden kuşkusuz sarsılır. 9 ay boyunca karnında olan bir canlının birden kucağında belirerek hayatının tam orta yerine girmesi, doğum sonrası anne psikolojisi üzerinde ilk aşamada büyük bir şaşkınlık etkisi yaratacaktır.

Ancak bu kısa süreli şaşkınlık ve acemilik süreci kesinlikle doğum sonrası depresyon belirtileri olarak adlandırılamaz. Annelerin doğum sonrası beslenme programlarına dikkat ederek veya doğum sonrası jimnastik yaparak psikolojilerini rahatlatabilmeleri mümkündür.

Böylece kısa süre içerisinde fazla kilolarından da kurtulan kadınların, kendine olan güveni ve dolayısı ile mutluluğu da büyük oranda artacaktır.

Doğum sonrası depresyon belirtileri ise çok daha ağır belirtiler ve sorunlar yaşanmasına neden olur. Bu nedenle doğum sonrası anne psikolojisi konusunda öncelikli olarak babaların dikkatli olması gerekmektedir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu