Sağlık Haberleri

Aşırı El ve Ayak Terlemesi İçin Öneriler

Aşırı El ve Ayak Terlemesi İçin Öneriler

Aşırı El ve Ayak Terlemesi İçin Öneriler ;  Elle ayak Terlemesi ;  Psikolojik rahatsızlıklar, korku, üzüntü bazı insanlarda fazla terlemeye sebep olabilir. Daha çok hanımlarda görülen bu durum; korkunç ve istenmeyen durumlar ortaya çıkarabilir. Yaz aylarında daha çok görülür. El terlemesinin ve de ayak terlemesinin çözüm süreçleri her ne kadar benzer olsa da bazı durumlarda farklılık arz edebilir

Aşırı El ve Ayak Terlemesi İçin Öneriler

El terlemesi ve Ayak terlemesine Bitkisel Çözüm

  • 1 çorba kaşığı kadar elma sirkesi,
  • 1 çay kaşığı kadar deniz tuzu

Malzemeler karıştırılır. Karıştırıldıktan sonrasında ellere ve ayaklara sürülüp 5 dakika kadar bekletilir. Bu uygulamayı gün aşırı bir hafta yapınız, terlemenin azaldığını göreceksiniz.

Ayak Terlemesi için Bakım

  • Su ( 1 bardak kadar )
  • Toz zencefil ( 2 çorba kaşığı kadar)
  • Pudra talk ( 1 kahve fincanı kadar )
  • Ihlamur yaprağı ( 1 kahve fincanı kadar)

Özellikle ayak şişlik hallerine çok iyi gelir uyguladıktan sonra çorap giymeniz faydasını artırır.

Ayak Terlemesi için Öneriler

1- Elin terlemesine çözüm olarak ;Sabun yerine kullanacağınız karbonat terlemenin önüne geçecektir.

2- El ve ayak terlemesine çözüm olarak yapılan bir diğer uygulama ise; limondur. Limon çok  faydalıdır. Terleyen bölgeye limon sürülürse; terleme azda olsa giderilir.

3- Ada çayı kullanımı terlemeyi hormonları uyararak engellemeye yardımcı olur. Ada çayının mikropları yok etme özelliği vardır. Mikrop oluşan bölgeler için çok faydalıdır. Koltuk altı kasık bölgesi gibi

 El ayak Terlemesinin Nedenleri Ve Tedavisi

1- Kilo ve yağ sorunu yaşayan hanımlarda ve menapoz başlangıcında terleme daha çok yaşanır. Hormonların farklılaşması nedeni ile; menapoza giren bayanlar devamlı terler. Bu vaziyet zamanla atlatılır fakat düzenli yaşam ve spor atlatmayı hızlandırır.

2- Ayak terlemesi daha çok görür ve terleyen ayaklar koku yapar. Ayaklar genellikle hep soğuktur. Ayakta mantarına yakalanma durumu çok fazladır. Terden dolayı olan nem miktarı; parmaklar da mantara neden olabilir.

3- Ayakların terlemesinin önüne geçebilmek adına kilo verilmelidir. Heyecan kaynaklı durumlarda, sakin düşünerek ferahlamaya gidilmelidir. Tiroid bezlerinden ötürü durumlarda ise; gerekli doz ilaçlar alınmalıdır. Hanımlarda sıkça görülen bu olgu önüne deodorant tarzı malzemeler geçemez. Kullanılan deodorantlar terlemeyi engellemez. Sadece Kokunun giderilmesini sağlarlar. Özellikle de ayaklarımız bir süre sonrasında aşırı koku yapmaya başlar. El ve ayak bakımlarını doğru yapar iseniz; sizi rahatsız eden durumdan kurtulmuş olacaksınız.

4- Neler yapılırsa yapılsın, terleme durumunun önüne geçilememiş ise; Dahiliye hekimine ya da dermatologa görünerek troid testlerini yaptırmakta fayda vardır. Hanımlarda çok fazla denk gelinen bu rahatsızlık için en son çare olarak botoks yaptırıldığı bilinmektedir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu