Sağlık Haberleri

KOLON KANSERİ NEDİR?

KOLON KANSERİ NEDİR?

Kalın bağırsak olarak adı ile bilinen, sindirim sisteminin üç parçalı bölümünde son kısımda yer alan bölge içerisinde ortaya çıkan ve orada gelişen hastalıklı tümörlere kolon kanseri denir. Toplumsal verilere dayanılarak yapılan araştırmalarda her 20 kişiden 1’i kolon kanseri hastalığına yakalanmaktadır.

Sindirim sisteminin bir parçası olan kolon ve rektum, ince bağırsaktan sonra gelen organlardır. Normal bir kişide ortalama olarak 1.5 mm uzunluğuna sahiptir. Karın bölgesinde sağ alt kısımda bulunan kör bağırsaktan başlar, yukarı doğru ilerler, karaciğerin alt kısmından geçerek karın bölgesine yatay bir şekilde ilerler. Kolon kanserinin tespiti oldukça önemlidir. Eğer erken bir şekilde tespit edilirse kolon bölgesinde hapsedilebilir. Eğer erken tanı durumu olmazsa hücrelerde çoğalma yaşadıktan sonra, oluştuğu bölgeye yakın organlarda ve kan yolu ile akciğer, karaciğer ve diğer organlara sıçrayabilir. Hastalıktan kurtulabilmenin en önemli yolu, hastalığın erken teşhis edilmesi durumudur.

KOLON KANSERİ OLUŞUMUNDA POLİPLERİN ETKİSİ

Vücudumuzda mukoza ile kaplı olan boşluklar içinde gelişmeye başlayan yumuşak etli ur yapılarına polip denir. Poliplerin çok az bir kısmı kanser hücresine dönüşse de kolon kanserinin başlangıcında oldukça etkilidirler.

KOLON KANSERİ NEDEN OLUŞUR?

Kolon kanserinin oluşum sürecini diğer kanser türleri gibi tek bir nedene bağlayamayız. Birçok faktörün bulunduğu kanserli hücrelerin oluşumunda yaş, iltihaplanma, beslenme alışkanlıkları, zararlı madde kullanımı gibi sebepler etkilidir. Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, kırmızı et ağırlıklı beslenmenin fazla olması, şişmanlık ile ilgili çekilen problemler, yoğun ve yanlış biçimde sigara ile alkol tüketimi gibi etkenler kolon kanserinin oluşma nedenleri arasındadır.

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kolon kanserine yakalanan kişilerin belirtileri oldukça birbirine yakın olup şöyle sıralanabilir;

  • Sürekli kabızlık veya ishal olma durumu
  • Normal kalınlıkta gelen büyük dışkının daha ince bir halde gelmesi
  • Anüs bölgesinde veya büyük abdest içerisinde kan görülmesi
  • Abdestinizi giderdiğiniz halde halen tam gitmemiş hissi
  • Abdest yaparken güçlük ve zorluk çekme
  • Ağrılı bir şekilde abdestinizi yapmak

Bu tür belirtiler kolon kanserinin habercisi olabilir. Bu yüzden en erken şekilde hastaneye gidip testlerinizi yaptırmanız olası bir tehlikenin önüne geçmesi açısından oldukça önemlidir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu