Şifalı Bitkiler

Keten Tohumunun Faydaları

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

 

Keten tohumu yapısında bulunan birçok yararlı bileşen sayesinde insan sağlığı üzerine olumlu etkileri kanıtlanmış bir besindir. Omega – 3 bakımından zengin içeriği ve yüksek lif kaynağı olması sebebiyle birçok diyet listesinde tercihlerin başında gelmektedir. Lif kaynağı besinlerin en belirgin özelliklerinin başında yüksek protein içerikleri ve uzun süre tokluk hissi yaratmaları gelmektedir. Keten tohumu bu özellikleri ile günlük diyetlerde sıkça kendisine yer bulsa da uzun vadede kanser ve diyabet gibi hastalıkların engellenmesinde de son derece etkili olduğu bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Keten Tohumunun Olumlu Etkileri

Keten tohumunun yüksek lif içeriği sayesinde tüketilmesi durumunda uzun süreli tokluk hissi oluşur ve bu sayede de kişilerin kan şekeri düzeyi sabit tutulur. Lif kaynağı besinlerin uzun süre tok tutmasının sebebi lifli besinlerin sindiriminin daha uzun sürmesidir. Keten tohumunun yüksek lif kaynağı olmasının sağladığı avantajlardan birisi de sindirim sürecini düzenleyerek kabızlık gibi sorunların önüne geçmesidir.

Keten tohumunun kanser riskini azalttığı da birçok uzman tarafından iddia edilmektedir. Henüz bunların deneysel çalışmalar ile kanıtlanmamış olması bu ifadeleri iddia olarak nitelendirmemize sebep olmaktadır. Keten tohumunun içindeki bileşenler sayesinde vücuttaki iltihaplarla savaşma konusunda etkili bir rolü vardır.

Ayrıca keten tohumu yemek dışında da kullanılmaktadır. Keten yağı formunda kullanılan ürünler sayesinde saç bakımı yapmak mümkündür. Bu saç bakım ürünleri sayesinde birçok kişinin saçları gerekli vitaminleri alarak beslenir ve nemlenerek güzel bir görünüm kazanır.

Keten Tohumunun Kanıtlanmış Faydaları

Kalp sağlığının arttırılması için omega – 3 ve lif kaynağı besinlerin tüketimi son derece önemlidir. Keten tohumu da yapısında bol miktarda omega – 3 ve lif bulundurmaktadır. Ayrıca keten tohumunun içindeki aktif maddeler vücuda zararlı olan kötü kolesterol olarak adlandırılan yağların bağırsaklardan emilimini azaltmaktadır.

Bu sayede de düşük kolesterol sayesinde kalp sağlığı korunmuş olur. Yapılan çalışmalar keten tohumu tüketiminin kandaki glikoz ve insülin değerlerini düşürdüğünü göstermiştir. Bu durumdan yola çıkarak keten tohumu tüketiminin şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların önüne geçebileceği ifade edilmektedir. Yine keten tohumunun az bilinen etkilerinden birisi de radyasyonun etkilerini azaltmasıdır.

Geçmiş yıllarda radyasyona maruz kalan farelerin keten tohumu tüketmesi sağlanmıştır. Deney sonunda yapılan gözlemlerde görülmüştür ki keten tohumu tüketimi radyasyona maruz kalan farelerin iyileşmesinde olumlu etkiler göstermiştir. Bu durumdan yola çıkarak benzeri tedaviler insanlar için de kullanılabilir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu