Güzellik Sırları

Topuk ve Dirsek Çatlakları İçin Bitkisel Kremler

Topuk ve Dirsek Çatlakları İçin Bitkisel Kremler

Özellikle sonbahar kışa doğru havaların soğumaya başlamasıyla vücudunuzun nem ihtiyacı artmaya başlar. Nem ihtiyacı karşılanmadığı zamanlarda topuk ve dirseklerde çatlamalar başlayabilir.  Bu çatlakların görsel olarak rahatsızlık vermesinin yanı sıra ilerlemesi durumunda acı da vermeye başlar. Bu çatlakları gidermek için bazı bitkisel yollarla mümkündür.

Cilt Çatlağında Limon Mucizesi

Birçok cilt sorununa iyi gelen Limon asidik yapısı sayesinde cildi yumuşatarak çatlamayı önler. Topuk veya dirsekteki çatlaklardan rahatsız oluyorsanız; Ilık suya biraz limon suyu koyun ve ayaklarınızı bu suyun içinde yaklaşık 15 dakika bekletin.

Ardından ponza taşı yardımıyla topuğunuzu fırçalayın. Son olarak ayaklarınızı temiz suyla yıkayın ve bir havluyla kurulayın. Bu yöntemi kullanırken suyun çok sıcak olmadığından emin olun. Çünkü sıcak su cildinizi kurutur ve topuklarınız daha çok çatlar.

Bitkisel Öz Yağlar İle Cildinizi Yenileyin

Zeytinyağı, hindistancevizi yağı, susam yağı veya badem yağı… Cilde çok iyi geldiği söylenen bu yağların ortak yanı cildi doğal olarak nemlendirmeleridir. Kırık topuklardan veya saç tokalarından kurtulmak için; Ayağı veya dirseği bir süre suda tuttuktan sonra topuk ve dirseği ponza taşıyla ovun. Ardından temizleyip kurulayın.

Ardından seçtiğiniz esansiyel yağlardan biriyle masaj yapın. Bu işlemden sonra ayaklarınızı ve dirseklerinizi iyice bağladıktan sonra bu şekilde uyuyun. Sabah uyandığınızda topuklarınızın ve dirseklerinizin yumuşaklığına hayran kalacaksınız. Bu yöntemi topuk ve dirseklerdeki çatlakları tamamen geçene kadar her gece tekrarlayabilirsiniz.

Vazelin Kullanmanın Faydaları

Topuklarınızı ve dirseklerinizi yumuşatmak ve cildinize ihtiyacı olan nemi vermek için vazelin kullanabilirsiniz. Uçucu yağlarda olduğu gibi, ayaklarınızı ve dirseklerinizi ılık suda beklettikten sonra bir sünger taşı ile topuklarınızı ovun.

Ardından bol miktarda vazelin tüm ayaklarınıza ve dirseklerinize sürün ve bu şekilde uyuyun. Sabah uyandığınızda topuğunuz ve dirseğiniz çok yumuşak olacaktır. Dilerseniz vazelin bir çay kaşığı limon suyu ile karıştırıp ayaklarınıza veya dirseklerinize uygulayabilirsiniz. Bu uygulamanın topuk ve dirsekteki çatlak kaybolana kadar her gün yapılması önerilir.

Nemlendirici Kremleri Düzenli Kullanın

Ayaklarınızı ve dirseklerinizi her gece ılık suyla yıkadıktan sonra pozisyon taşı ile temizledikten sonra ayak tabanlarına ve dirsek yüzeyine nemlendirici sürdükten sonra topuk ve dirsekteki çatlaklar hızla kaybolabilir. Bu yöntemi her duştan sonra mutlaka kullanmak gereklidir çünkü topuk ve dirsek çatlaklarını önler.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu