Gündem - Haber - Duyuru

Corona Benzeri Salgın Hastalıklar

Corona Benzeri Salgın Hastalıklar

 

Bilindiği üzere Corona virüsü dünya üzerinde bir hayli yayılmış durumdadır. Pek çok ülkede geniş güvenlik önlemleri alınmış olsa da virüs hızla yayılmaya devam etmektedir. En güvenli Ülker arasında olun Türkiye’de de artık Corona virüsü girmiştir. Hala salgın haline gelemese de bir vatandaşımız ve ailesi karantina altında tutulmaktadır.

2020 yılında korku filmlerini aratmayan Corona virüsü aslında dünyanın karşılaştığı ilk salgın hastalık değildir. Bundan önce de  insanlık tarihinde pek çok sağlın hastalıklar görülmüştür. Elbette bu sağlın hastalıklardan kurtulmak, kolay olmamıştır. Fakat hastalıklara karşı geliştirilen aşılar sayesinde hastalıkların önü kesilmiştir. Corona benzeri salgın hastalıklara genel olarak bakacak olursak;

İspanyol Gribi

1918 ila 1920 yılları arasında görülen bu salgın hastalık, H1N1 virüsünün ölümcül bir türü idi. Bu hastalık yaklaşık 18 ay içinde 50 – 100 milyon arası insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. İnsanlık tarihinin en korkunç salgın hastalıklarından biri olarak tarihe geçmiştir. Hastalığın başladığı yıllarda birinci dünya savaşının son zamanları yaşanıyordu ve savaşın bitmesindeki en büyük etmenlerden biri İspanyol gribi olmuştur.

SARS Salgını

SARSS  salgını 2002 ila 2003 yılları arasında yaşanan solunum yolu hastalığıdır. Hastalık Corona virüs ile aynı virüs kategorisinde yer almaktadır. Hong Kong’da ortaya çıkan bu salgın virüs kısa sürede dünyaya yayıldı. Dünya üzerinde 8422 vakaya ve 916 ölüme neden oldu. Bu virüs bazı hayvanlarda hala yaşamaktadır.

İspanyol Vebası

Kara ölüm olarak adlandırılan İspanyol vebası, ispanya’da 1647- 1652 yıllarında görüldü. Dehşet verici olan bu hastalık ile 76 bin kişi hayatını kaybetti.

Viral Kanamalı Ateş Salgını

4 ayrı virüsün neden olduğu kanamalı ateş salgınları, 1545 ve 1548 yılları arasında görülmüştür. Salgın Meksika’da ortaya çıkmış ve 15 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur.

Veba Salgını

Veba salgını, dünyayı kasıp kavurmuştur. Her ne kadar isimleri farklı olarak adlandırılsa da  kara ölüm en çok kullanılan isimlerinden biri olmuştur. Avrupa’da büyük krizlere neden olan veba salgını nedeni ile 100 milyon insan hastalık nedeni ile hayatını kaybetmiştir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu