Yaşam Tarzı

Stres Atmanın Pratik Yolları

Stres Atmanın Pratik Yolları

 

Stres, insan hayatının en büyük sorunlarından biridir. O kadar ki kanser gibi tehlikeli ve ağır pek çok hastalığın da başlıca sebebi olarak gösterilir. İş hayatımızda karşılaştığımız zorluklar, aile içindeki sorunlarımız, geçim derdi, şehir kalabalıkları gibi sebeplerden dolayı hem çok sık karşılaştığımız hem de kolay kolay kurtulamadığımız bir duygu durumu haline gelir. İşte bütün bu yaşantı içinde sürekli stres yaşıyor olmamız bizim için ciddi anlamda hastalık sebebidir.

Stresten kurtulabilmek ya da etkisini mümkün olduğunca azaltabilmek için değerlendirebileceğimiz seçeneklerimiz mevcuttur.

Bunun için yeni çağın modası olan meditasyon uygun bir yöntemdir. Hafif bir müzik eşliğinde açık havada yapılan meditasyon, stresi azaltıp kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Yine açık havada yapılan uzun soluklu ve hafif ritimli yürüyüşler de stresini azaltmanın yanı sıra vücuttaki toksinleri atıp sağlığınıza ekstra fayda sağlayacaktır. Bir hobinizin olması da sizin için rahatlatıcı bir etkinlik olacaktır. Ayrıca masaj sinir sistemlerini uyarıp rahatlattığı için seçenekler arasında gösterilebilir. Hayatınızda, kendinize dair bir hedef koymanız ve bu hedefi başarmaya yönelik çalışmalar yapmanız ve sonuçta başarıya ulaşmanız da stresten arınıp rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Bunlar dışında dengeli ve düzenli beslenme, kafein tüketimini azaltma, bitki çayları tüketme, eve iş getirmeme ve egzersiz için zaman yaratma, zaman planlaması yapıp gününüzü bu plana göre düzenleme ve bu plana göre hareket etme ve en önemlisi de istemediğiniz şeylere ya da kişilere karşı ” hayır” diyebilmeyi öğrenme durumları stresten arınmanıza yardımcı olacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu