Yaşam Tarzı

Şeker Tüketimine Son Verin

Şeker Tüketimine Son Verin

Uzmanlar ve Doktorlar Uzun Yıllar Boyunca şeker tüketimine son vermek konusunda bizi uyarıyorlar. Hatta bu konuda en önemli uyarıları yapan dünyaca ünlü kalp doktoru Profesör Doktor Canan Karatay şekeri ucuz bir uyuşturucuya benzetiyor. Şekerin zararları konusunda halkı bilinçlendirmek için kitaplar yazıyor ve televizyon programlarına çıkıyor. Şekerin çok zararlı olduğunu  kısa bir sürede enerji verici ve keyifli bir besin olduğunu bütün şeker tüketmeyi seven insanlar çok iyi bilir. Şeker ya da şekerli besinler tükettiğimizde 1-2 dakika içerisinde duyduğunuzu hissediyorsunuz.

Bunun temel sebebi şekerin glisemik indeksinin yüksek olmasıdır. Glisemik indeksi yüksek olan besinler tüketmek insan sağlığı için çok zararlıdır. Raf ömürlerini uzatmak amacıyla çeşitli kimyasal bileşiklerle korunan paket yiyecekler bisküviler kekler çikolatalar ve şekerler insan sağlığını tehdit eden insana hiçbir fayda sağlamayan çok zararlı besinlerdir.

Aşırı şeker tüketimi neden zararlıdır

Bu konunun anlaşılması için bir önceki yazımızda yer verdiğimiz insülin hormonu ve İnsülin direnci konulu makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz. Şekerli besinleri tükettiğimizde kanımızda şeker birikmeye başlar. Bu şekerin hücrelere geçişini sağlamak için pankreas organı insülin hormonu salgılamaya başlar. Bizler sürekli şeker tükettikçe pankreas organı da durup dinlenmeden insülin salgılamaya devam eder. Uzun süre şeker tüketmeye devam ettiğimizde pankreas organımız insülin salgılanması tanıyor olur ve emekliye ayrılır. Pankreas organının çalışmasını durdurma az ya da iflas etmesi yediğimiz her şekerli besinlerin kanımızda şeker yoğunluğunu artırması ile sonuçlanır. Kanda biriken şekerin kan damarlarını tıkanması esnekliğine zarar vermesi kalp krizi ölüm felç beyin kanaması görme kusurları gibi istenmeyen durumların oluşmasına neden olur.

Sonuç ve çıkarılacak ders

İşte bu nedenle şeker tüketmek çok zararlıdır. Şimdi daha iyi bilinçlendiğimize göre şeker tüketimine son vermemiz ya da bu ucuz uyuşturucudan azar azar kurtulmamız için hiç olmazsa azaltmamız gerektiğini daha iyi anlıyoruz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu