Anne-Aile-Çocuk

Bebeklerde Pamukçuk

Bebeklerde Pamukçuk

Yeni doğan bebeklerin problemlerden bir tanesidir pamukçuktur. Bebeklerde huzursuzluklara neden olduğu için anneyi de huzursuz eder. Pamukçuk, genellikle 1 yaşının altında bebeklerde görülen ve ağızda çıkan candida albicans adında bir mantarın neden olduğu hastalıktır. Bu mantar genelde vücutta yaşar ve faydalı organizmaların kontrolü altındadır. Ancak denge bozulduğu zaman hastalık ortaya çıkar. İşin ilginç yanı bu mantar vajinada da yaşar ve kadınlarda sık sık vajinal akıntı problemine sebep olur. Ağız ve dudaklar pamuk görüntüsünü andırdığından adına pamukçuk denmiştir. Hızlı yayılan bu mantar zamanla tedavi edilmediğinde bebeğin ağzının her tarafını kaplar ve beslenmesine engel olur. Önlem alınmakta gecikildiğinde solunum yolu enfeksiyonuna kadar giden bir rahatsızlıktır.

Yanak, dil, dudak ve damakta beyaz veya sarı noktacıklar görülür.
Bebek beslenmeyi rededer ve ağlar bu yüzden hırçınlaşır.
Nadiren ateş yükselmesi görülebilir

Nedenleri
Bebeğin yetersiz beslenmesi
Anne sütü almayan bebeklerde daha sık görülür
Sık antibiyotik kullanımı hastalığında daha sık nüksetmesine neden olur

Tedavisi
Bebeğin, pamukçuğun durumuna göre, çocuk doktoru bir tedavi düzenler ve ilaç verir. Genelde oradaki mantara yönelik “nystatin” adı verilen ilaç tedavisine başvurulur. Eğer pamukçuk anneye de bulaşmışsa, tedaviye annede alınır. Ayrıca evde uygulayabileceğiniz basit yöntemle “karbonat tedavisi” pamukçuktan kurtulabilirsiniz. Bunun için 1 fincan suya 1 çay kaşığı karbonat atıp karıştırın. Temiz bir tülbent veya pamuğu karbonatlı suya batırıp bebeğin ağzını bastırarak temizleyin, bu işlemi günde birkaç defa tekrarlayın.

Pamukçuktan korunmak için
Bebeğin beslenmesine özen gösterilmeli, biberonu sağlığa uygun ve hijyen olmalı, bebeğini emzirdiği her defasında anne göğsünü yıkamalı, yıkadıktan sonra kaynamış ve soğumuş suda durulamalı.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu