Yaşam Tarzı

Burun Estetiği Sonrası Yara İzi Kalır Mı?

Burun Estetiği Sonrası Yara İzi Kalır Mı?

 

Burun operasyonu işlemi son zamanlarda sıklıkla gerçekleştirilen operasyonlar arasında yerini almaktadır. Bazen estetik kaygılar bazen ise sağlık problemlerini gidermek amaçlı bu işleme başvurulur. Burun estetiğinde kişilerin en çok korktuğu estetik sonrası yara izi kalıp kalmadığıdır. Başarılı bir operasyon süreci geçiren ve estetik sonrası bakımlarını aksatmadan yapan bir kişinin korkması gerekmez. Hekimimiz Serdar Yüce sorularımızı yanıtladı.

Genellikle zaman faktörüne bağlı olarak burunda yer alan yara izinde iyileşme gerçekleşir. Yani iz kalmaz diyebiliriz. Buda kişinin hayatını oldukça kolaylaştırır. Fakat bazı etkenlere ve durumlara göre iyileşme sürelerinde gecikme yaşanabilir. Örneğin kalın derilerde ince deriye oranla yara izi kalma riski daha fazla olarak görülmektedir.

Burun Estetiğinde Yara İzi Kalmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Burun estetiği olmak isteyenler ve işlem sonrası yaranın hızlı iyileşmesini isteyenlerin bilmesi gereken unsurlar vardır.

Yara izi kalmaması için bilinmesi gerekenler:

  • Yara izi kalmaması için en önemli unsur yetenekli bir plastik cerrahi uzmanı seçmek olacaktır.
  • Ameliyat sonrası solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmak yaranın iyileşmesini geciktirir. Bu yüzden sağlıklı beslenilmelidir.
  • Burun darbelerden korunmalı ve dikkat edilmelidir.
  • Sağlıklı beslenmenin yanı sıra basit egzersizlere ağırlık verilmelidir.
  • Bir süre yüzme, dalma gibi işlemlerden kaçınmak gerekir.
  • Ameliyat sonrası duş alınırken dikkatli olunmalı ve baş geride olacak şekilde duş alınmalıdır.

Bu gibi hususlara dikkat etmek ve doktorun tavsiyelerine uymak yara izinin hızlı şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bu sayede iz kalma gibi de olumsuzluklar ortadan kalkar.

Kapalı Burun Ameliyatı Tekniğiyle Yara İzi Kalmıyor

Genellikle burun operasyonlarında kapalı ve açık burun operasyonu teknikleri uygulanmaktadır. Kapalı burun ameliyatı işlemi sonrası burunda görülen bir dikiş izi olmuyor. Kapalı burun operasyonu burun daraltma gibi bir operasyon için yapılmayacaksa görünür şekilde cerrahi bir dikiş izine rastlanmaz. Açık burun operasyonları da mevcuttur. Yara izi sorunları genellikle yanlış şekilde yapılan kesiler sonucu görülür. Yanlış yere işlem de yara izi oluşumuna neden olabilmektedir. Fakat doğru şekilde ve alanında uzman kişiler tarafından yapılan operasyonlarda bu risk olasılıkları düşüktür.

Kalın Ve İnce Deride Yara İyileşmesi Nasıl Olur?

Burun operasyonu için deri kalınlığı önemli bir unsurdur. Kalın derili hastaların genellikle ameliyat ve iyileşme süreci daha geçtir. Nedeni ise kalın derinin ödem tutma olasılığının daha fazla olmasıdır. Bu yüzden işlem sonrası kalın derili hastaların yara izleri daha geç iyileşir. İnce derili kişiler kalın derilere oranla daha avantajlıdır. Erkeklerin kadınlara göre derisi daha kalındır. Bu yüzden erkeklerde ki yaralar daha geç iyileşir.

Yara İzi Oluşumunun Sebepleri

Yanlış yere yapılan uygunsuz kesiler sebep olmaktadır. Ameliyat sonrası kişinin olumsuz çevre koşullarında bulunması da sebeplerden sadece bir tanesidir. Yanlış teknik seçimi de yara izi oluşumuna neden olmaktadır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu