Güzellik Sırları

Fondöten Nasıl Sürülür

Fondöten Nasıl Sürülür

 

Makyaj yapmanın belli püf noktaları vardır. Eğer bu noktalara dikkat edilmezse, makyaj yapıldıktan sonra cilt olduğundan daha yaşlı görülebilir ve makyaj cilde tam tutunamaz. Yine makyaj yapmadan önce mutlaka seçilen kozmetik ürünlerinin kaliteli olması gerekir, aksi halde cilt üzerinde sivilce, akne ve geniş gözenekler meydana gelecektir.

Makyajın en önemli noktası elbette fondötendir. Fondöten ne kadar cilde düzgün uygulanırsa o kadar genç ve dinamik cilt yapısına sahip olabilirsiniz. Makyaj yapmadan önce mutlaka fondöten nasıl sürülür? Konusuna dikkat etmeniz gerekir. Ancak bu sayede istediğiniz cilt netliğine ulaşmanız mümkün olacaktır.

Fondöten Sürmeden Önce Yapılacak İşlemler

Fondöten sürmeden önce mutlaka cildinizi makyaja hazırlamanız gerekir. Aksi halde fondöten cilt üzerinde bir maske etkisi bırakacaktır. Bu da cildin gün boyu havasız kalmasına neden olur. Öte yandan temiz olmayan bir cilde fondöten uygulamak cildi yorar ve daha yaşlı bir görünüme bürünmesini sağlar. Cilt temizliğinde gül suyu ve doğal sabunların kullanılması daha doğru olacaktır.

Fondöten Sürme Teknikleri

 • Fondöteni cilde uygulamadan önce iyice cilt temizlenmelidir.
 • Cilt temizliğinden sonra cilde nemlendirici sürülmelidir.
 • Eğer mevcutta fondöten bazınız mevcutsa, fondötenin daha pürüzsüz görünmesi için cildinize bazı uygulayın.
 • Fondöteni süreceğiniz fırçanın veya süngerin temiz olmasına ekstra özen göstermeniz gerekir. Temiz olmayan makyaj aparatları ciltte pütürlerin oluşmasına neden olur.
 • Fondöten sürmeden önce rengi boynunuzda deneyin, boyun rengi ile aynı olduğunda da yüzünüze sürebilirsiniz.
 • Eğer cildinizde büyük gözenekler varsa burada silikon içeren fondöten seçimi yapmalısınız. Bu sayede yüzünüzdeki tüm gözenekler kapanacaktır.
 • Eğer yüzünüzde gözenekler yoksa ince fondöten kullanmanız tavsiye edilir. Bu şekilde cilt hava alır ve daha genç görünür.
 • Fondöten uygularken mercimek büyüklüğünde fondöten alıp cildinizin çeşitli yerlerine uygulayın.
 • Yavaş yavaş sünger ile cildinize fondöteni dağıtın.
 • Eğer göz altında çukurlaşma ya da morluklar varsa buraya fondöten sürmeden önce kapatıcı kullanmanız tavsiye edilir.
 • Tüm cilt yüzeyine eşit miktarda fondöteni yayın ve üzerine pudra sürebilirsiniz.

Kusursuz Fondöten Sürmek İçin Yapılması Gerekenler

Eğer kusursuz bir cilt görünümüne sahip olmak istiyorsanız burada  fondöten seçimini doğru yapmalısınız. İnce fondötenler her zaman daha genç ve daha dinamik gösterecek ürünler arasında yer alır. Fakat kalın tabaka halinde sürülen fondötenler daha yaşlı bir görüm sunar. Yine fondöten sürerken yüzdeki tüylerin çıkış yönüne doğru sürmeniz gerekir. Diğer türlü cilt pürüzlü ve kırışık bir görünüme ulaşır. Fondöten kullanmanın en önemli noktası ise cilt ten rengine en yakın rengin seçilmesidir. Açık renk kullanıldığında sizi soluk ve cansız bir görünüme ulaştıracaktır. Kendi ten renginizden daha koyu renk seçerseniz burada da hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu