Anne-Aile-Çocuk

Bebeklerde İshal Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde İshal Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerin ishal olmaması için yedikleri ve içtikleri şeylere dikkat etmemiz gerekmektedir. Her yıl milyonlarca bebek ishal yüzünden hayatını kaybetmektedir. Eğer bebeğiniz 6 aydan küçükse ve ishal olmuşsa bebeğinizi daha sık emzirmelisiniz ve bebeğinize kaynatılmış soğutulmuş su verip sıvı dengesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz anne sütü harici ek besin alıyorsa her sulu dışkıdan sonra bol su verilmelidir.  Ek besin alan bebeklerin ayrıca yoğurt, çorba, taze sıkılmış şeftali suyu, çilek suyu, elma suyu gibi besinler yedirilmelidir. Bebeğinizin ishal problemi normale dönse dahi 2 hafta kadar sıvı tüketimine dikkat etmelisiniz. Bebeğinizi günde en az 6 öğün olmak üzere az aralıklı ve sık sık beslenmesi gerekmektedir.

Bebeklerde İshalin Sebepleri

Bebeklerde ishal rengi önemli değildir. İshal 3 günden daha fazla sürdüyse ve ishalde koyu lekeler ve kan varsa bebeğinizi hemen bir acil servise götürmelisiniz. Bebeklerde ishalin sebebi bağırsak enfeksiyonları, gıda zehirlenmeleri, alerjik nedenler ve beslenme bozukluklarıdır. Bebeğin gereğinden fazla beslenmesi, yaşına uygun beslenmemesi, ek gıdaya geçiş sürecinden dolayı ishal olunmaya sebep olabilir. Antibiyotik ilaç kullanıma bağlı olarak da bebeğinizde ishal görülebilir.

Bebeklerde İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Yenidoğan bebeklerde ishal görülmesi çok olası bir durumdur ama ishali kesmek için de sıvı dengesinin korunması önemlidir. İkinci diğer en önemli husus ise kişisel temizliktir. Anne ve babanın hijyenine önem vermesi gerekmektedir. Anne bebeğin altını aldıktan sonra bebeğe dokunmadan ellerini yıkamalıdır. Bebeğin kullandığı emzik ve biberonlarda sıcak suda bekletilmelidir. Anne sütü de bebeklerden kesilmeden bir yaşa kadar devam ettirilmelidir. Anne sütüyle beslenilmelidir diğer sütler tercih edilmemelidir.

İshali Kesen Doğal Yöntemler Nelerdir?

İshali kesen başlı doğal seçenekler pirinç unu ve yoğurttur. Ayrıca elma ve muz da ishale çok etkili bir doğal yöntemdir ve püre haline getirilip bebeğe verilebilir. Sebze olarak ise patatesi haşlayıp koyu kıvama geldikten sonra verilebilir. Bir diğer ishale iyi gelen sebze ise havuçtur. Bu doğal yöntemleri kullanarak çocuğunuzun ishalini kesebilir ve ona sağlıklı bir yaşam sunabilirsiniz.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu