Sağlık Haberleri

Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi ; Toplumda en yaygın görülen şikayetlerden biri boyun ağrısıdır. Birçok sebebi bulunan boyun ağrısı önemli bir sorundur. Bu sorun gündelik hayatı etkilemekte ve hareketi kısıtlamaktadır.

Boyun Ağrısının Nedenleri

Boyun ağrısı, birçok sebepten kaynaklanmaktadır. Bu sebeplerin başında kas spazmı gelmektedir. Bu sorunda genellikle boyun çevresindeki ağrı şiddetli olmaktadır. Boyun ağrısı nedenleri arasında boyun tutulması ve kötü duruş sorunu da yer almaktadır. Özellikle otururken öne eğilerek çalışmak, uzun süre klavyede yazı yazmak, yatarak TV izlemek, boyun sağlığına uygun olmayacak şekilde yastıkta uyumak gibi nedenler sıralana bilmektedir.

Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Boyun ağrısı nedenleri arasında travma kaynaklı ağrılar da bulunmaktadır. Ciddi boyuttaki boyun ağrılarına nende olan bu konu, genellikle kaza yapma ya da düşme benzeri travmalar sonucunda oluşmaktadır. Özellikle spor kazaları bu konuda başlarda gelmektedir. Bu sorun boyunda ciddi hasarlara sebep olabilir.

Boyun ağrısı nedenleri arasında en fazla görülenlerden biri de boyun fıtığıdır. Boyundaki omur kemiklerinin arasında bulunan kıkırdaklara disk adı verilir. Bu disklerin içinde bulunan jöle kıvamındaki sıvı zamanla dışarı taşar ve sinirlere baskı yapar. Bu şekilde boyun fıtığı sorunu ortaya çıkar. Boyun fıtığına boyun kaslarına aşırı yüklenme, trafik kazaları, boynu sabit tutarak yapılan işler sebep olmaktadır.

En fazla görülen boyun ağrısı nedenleri arasında kireçlenme de yer almaktadır. Boyundaki bağların ve kıkırdakların yıpranması sonucu oluşan kireçlenme sorunu, ciddi boyutta ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Boyun kireçlenmesi ile boyun fıtığı, birbirine benzer sorunlardır.

Boyun Ağrısı Tedavisi

Birçok kişide görülen boyun ağrısının tedavisi değişik şekillerde yapılmaktadır. Bunda boyundaki ağrının kaynağı en önemli konudur. Boyun ağrısı yaşamanız durumunda basit boyun egzersizlerini deneyebilirsiniz. Boyun ağrısı tedavisi konusunda önemli yeri olan egzersizler konusunda uzmanlardan bilgi alabilirsiniz.
Boyun ağrısının uzun sürmesi sonrasında ise doktora başvurabilirsiniz. Bu noktada ağrının sebebi belirlenerek boyun ağrısı tedavisi konusunda etkili ilaçlar verilmektedir. Ayrıca uzmanlar tarafından oturuş şeklinin değiştirilmesi, ani hareket etmeme, doğru egzersiz hareketleri konusunda önemli bilgiler verilmektedir. Ayrıca, bazı önemli durumlarda cerrahi müdahale ile boyun ağrısı tedavisi yapılabilir.

Boyun ağrısı, ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Bu konuda uzman yardımı alarak en doğru tedaviyi uygulayabilirsiniz.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu