Pratik Bilgiler

Halıdaki Lekeleri Çıkarmanın En Kolay Yöntemi

Halıdaki Lekeleri Çıkarmanın En Kolay Yöntemi

 

Evimizin en önemli eşyası olan halılar, temizlik açısından kadınların her zaman temiz kalması için birçok yöntem denilir. Halıları temiz tutmak için üzerine örtü serilse dahi halılar yine lekelenir ve zamanla bu lekeler halıya işleyerek çıkarılması zorlanılır. Gün içinde halıya büyük küçük herkesin kazayla da olsa çay, kahve,, yemek veya başka şeyler dökülebilir. Bu lekelerden kurtulmak için halınızı yıkatmadan bile doğal yöntemlerle de kurtulabilirsiniz. Fakat her aynı lekeyi her halıdaki yöntemle çıkarılmaz bu durumlar halının yapısına ve dokusuna zarar verebilir.

Halıdaki Çay Ve Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır? 

Halıya dökülen çay veya kahveyi çıkarmak için çok hızlı davranıp hemen müdahale etmeniz gerekmektedir. Halının üzerindeki çay ya da kahve lekesi kuruduğunda daha lekeyi çıkarmak daha zor olacaktır. İki bardak ılık suyun içerisine bir kaşık bulaşık deterjanı, bir kaşık sirke döküp karıştırın. Temiz bir süngeri suya batırıp leke gidene kadar temizleyin. Halınızı silerken peçete veya benzeri ürünler yerine havlu veya pamuklu kumaşları da kullanabilirsiniz. Kumaşın renkli olmamasına da dikkat edin çünkü kumaşın rengi halıya geçebilir. Bulaşık makinesi parlatıcıları da halınızdaki çay veya kahve lekelerini çıkarmaya yarayan bir üründür. Sadece yapmanız gereken lekeli olan bir yere herhangi bir marka olan bulaşık parlatıcısını döküp, bir saat bekledikten sonra temiz havlu ile dairesel hareketler yaparak lekeyi çıkarmaya çalışın.

Halıdaki Kan Ve Çamur Lekesi Nasıl Çıkarılır? 

Halıdaki kan lekesini önce temiz bir havlu ile silin. Kan lekesinin üzerini kapatacak şekilde karbonat dökün ve üzerine soğuk ile ıslatın. Lekenin üzerine dairesel hareketlerle silerek lekenin çıkmasını sağlarken de halınızın zarar görmesini engellersiniz.

Halınızdaki çamur lekesini kurumaya bırakıp daha sonra elektrikli süpürge süpürmelisiniz. Çamur ıslakken silindiği zaman leke halıya daha çok dağılır ve halıya işler. İki bardak suya çamaşır suyu ve çamaşır deterjanı eklenip iyice karıştırılıp halı silinir. Halınızı tekrar temiz bir havlu ile lekeyi çıkarın ve halıyı kuruması için tekrar süpürge makinesi ile süpürmelisiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu