Yaşam Tarzı

Çin Mitolojisi ve Çin Burçları Hakkında Genel Bilgi

Çin Mitolojisi ve Çin Burçları Hakkında Genel Bilgi

Çin Mitolojisi ve Çin Burçları Hakkında Genel Bilgi ; Astroloji, yüzyıllardır var olan ve kişilerin doğum bilgilerine göre burçlara ayırdığı bir bilim dalıdır. Çin astrolojisi de, çok eski bir tarihten bu yana hükmünü süren bir astrolojidir. Tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan Batı ve Hint astrolojisi gibi, kişiler Çin astrolojisinde de 12 farklı kategoriye ayrılmaktadır. Fakat bu noktada önemli olan husus ise, yalnızca simge edilen hayvanlar değil ateş, su, toprak, metal ve tahta gibi element kavramları da bu astroloji içerisinde mevcuttur. Erkek ve kadın gibi simgelemeler de ise Yin ve Yang gibi semboller kullanılır iken bunlar herhangi bir gezegen olarak da sayılmamaktadır.

Çin Mitolojisi ve Çin Burçları Hakkında Genel Bilgi

Çin mitolojisine göre kişiler burçlarını öğrenmek istediklerini doğum tarihlerini bilmeleri yeterli olmaktadır. Latin astrolojisinde yıldızlardan yardım alınsa da Çin astrolojisinde doğanın gerçekleştirdiği ritimler, felsefe ve takvim gibi unsurlardan yardım alınılmaktadır. Çin astrolojisinde yer alan burçlar, Latin astrolojisi gibi aylık olarak değil yıllık olarak belirlenmektedir. Doğum tarihi ile kişiler Çin burçlarını öğrenebildiği gibi yine yalnızca doğum tarihi ile yükselen burçlarını da oldukça kolay bir şekilde herhangi bir haritaya gerek duymaksızın öğrenebilme imkânına sahip olabilmektedir. Fare, kaplan, tavşan, manda, ejderha, domuz, yılan, keçi, at, maymun, köpek ve horoz ise Çin astrolojisinde burçları temsil eden hayvanlardır.

Çin astrolojisi kapsamında Yin Yang, beş element kuralı ve çin takvimi son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Ayrıca çin takvimi sayesinde doğacak bebeğinizin cinsiyetini doğmadan belirleyebilirsiniz. Bu unsurlar etrafında Çin mitolojisine hâkim olabilmek çok daha doğru ve kolay olabilmektedir. Yin; naif ve duygusal olması sebebi ile kadını temsil etmektedir. Yang ise, saldırgan ve umursamaz olmasından dolayı erkeği temsil eder. Buna göre de Çin burçları da birer Ying Yang olmaktadır. Aynı zamanda bir diğer şekilde Ying olumlu enerjiyi, Yang ise olumsuz enerjiyi temsil ettiği de ifade edilebilmektedir. Ateş, su, toprak, tahta ve metal elementlerinden oluşan beş element kuralı ise, evrendeki her şeyin sözü geçen elementlerden oluştuğunu ya da değiştiğini ifade etmektedir. Çin’de yaklaşık olarak 700 yıl öncesinden beri yeni doğacak bir bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için ise Çin takvimi kullanılmaktadır.

Çin burçlarının anlamları ise şöyledir:

 1. Fare: dışa dönük bir karakteri simgeler ve bu tarihlerde doğan kişiler için en uygun kelime ise “ cazibe” olabilmektedir. Matematik gibi zekâ gerektiren yeteneklere sahip olduğu gibi müzik konusunda da oldukça yetenekli olabilmektedirler.
 2. Öküz: Çin astrolojisine göre Öküz burcuna sahip olan kişiler son derece güvenilir ve dürüst olan kişilerdir. Çalışkanlığı ve azmi simgelemesinden dolayı da Çin astrolojisi kapsamında büyük bir öneme sahip olmaktadır.
 3. Kaplan: otoriter bir yapıya sahip olan Kaplan burcu, aynı zamanda kendisine de güvenir. Satış konusunda büyük yeteneklere sahip olabilirken askeriyede kariyer anlamında da başarılı olabilmektedir.
 4. Tavşan: arkadaş canlısı olarak da bilinen Tavşan burçları, girdikleri ortamlarda genellikle mutlu görünümleri ile dikkat çekerler. Okumaktan ve kendini geliştirmekten keyif alırken aynı zamanda sohbet etmekten de son derece hoşlanırlar.
 5. Ejderha: mükemmeliyetçi bir yapısı bulunmakta ve aynı zamanda en gizemli burçlar arasında da yer almaktadır.
 6. Yılan: zeki ve dikkatli olması ile bilinen Yılan burçları, kendi başarı yollarını da kendileri yaratırlar.
 7. At: en değişen ruh haline sahip olan ve romantik bir yapıya da sahip olan burçtur.
 8. Koyun: çekici ve seçkin olması sebebi ile Yin’e çok daha yakın bulunmaktadır.
 9. Maymun: Maymun burcu, girdiği ortama neşe katar ve kendilerini eğlendirmeyi de oldukça başarılı bir şekilde sağlar.
 10. Horoz: dış görünüşüne büyük bir önem verir ve Yin’i temsil eder.
 11. Köpek: başka kişilere büyük yardımlarda bulunurken aynı zamanda dürüstlüğü ve güvenilirliği ile de tanınır.
 12. Domuz: başladıkları işleri muhakkak bitiren bu burç, saflığı ve masumiyeti de temsil etmektedir

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu