Diyet Önerileri

Meyve Yiyerek Zayıflama Yolları

Meyve Yiyerek Zayıflama Yolları

 

Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak her insanın hayalidir. Özellikle yaz aylarına girilen dönemlerde, incecik kıyafetlerin içinde vücut yağ dengesizlikleri çok daha fazla belirgin bir şekilde dışarıdan görülebildiğinden yaz başlarında herkes kendince diyet yapmaya başlar.

Yaz sıcağında insanlar çok acıkmış olsalar dahi sıcaktan çok fazla yiyecek tüketimi olmaz. Bu nedenle yaz aylarında kilo vermek kış aylarına nispeten çok daha kolaydır. Fakat diyet yapmak özellikle diyet konusunda bir uzmandan fikir edinmeden, bilinçsiz bir şekilde diyet yapmak oldukça risklidir. Kilo verip sağlıklı bir vücuda ulaşılmak istenirken, daha fazla kilo alıp çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Bu nedenle yeme içme alışkanlıkları hakkında yanlışın nerede olduğu saptanıp, sorunları çözme girişiminde bulunulmalıdır.

Kilo Alma Sebepleri

Kilo almak; vücudun yağ ve kas dengesinin bozulması, yağ kütlesinin kas kütlesine orana artması demektir. İnsanların günlük tükettiği yiyeceklerin yapısı ve yaşam tarzı kilo almanın başlıca sebeplerindendir. Genellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenenler, fazla yağ, şeker ve tuz tüketenler, aynı zamanda hareketsiz yaşam tarzına sahip olanlar kilo almaya daha yatkındır.

Gün içerisinde tüketilen besinlerin çoğu karbonhidrat ağırlıklıdır. Ekmek, makarna, şeker gibi besinlerin yapısının büyük bir kısmını karbonhidratlar oluşturur. Kişiler bu gibi besinlerden yeterli protein ve vitamini sağlayamaz. Vücut hem enerjisiz kalır hem de yağ depolamaya başlar.

Meyve Tüketerek Nasıl Kilo Verilir?

Meyveler vitamin ve mineral açısında oldukça zengin yiyeceklerdir. Bol vitaminin yanı sıra içerdiği doğal şeker olan früktoz sayesinde tüketen kişilere gün boyu enerjik kalma imkanı sunar. Meyveler karbonhidrat ve yağ içermediğinden kilo verdirme eğilimdedir.

Meyve ile kilo vermek isteyenlerin ilk dikkat etmesi gereken, meyveyi mevsiminde tüketmeleridir. Karbonhidrat ve yağ tüketimini bırakan kişiler mevsimine göre meyve tüketerek zayıflayabilirler. Fakat meyve tek başına bazı durumlarda yeterli olmayacaktır. Meyve diyetinin protein ve bol su ile desteklenmesi gerekmektedir. Sadece meyve yiyerek zayıflamak isteyen kişi, kaslarını protein ile beslemediğinden, bir süre sonra kaslarda erime ve ağrı yaşayabilmektedir. Ayrıca orantısız tüketilen meyve kilo verdirmek yerine bir takım sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Yapay şeker olmasa da meyvelerin birçoğu içinde şeker bulundurur ve bu şeker kişide kan şekerinin yükselmesine sebep olabilir. Bu nedenle devamlı olarak incir, çilek, üzüm gibi meyveler tüketmek yerine elma, avokado, kivi tarzı meyveler tercih edilmelidir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu