ÖneriyoruzPratik Bilgiler

Çikolata Nasıl Bulundu! Hiç Merak Ettiniz Mi?

Çikolata Nasıl Bulundu! Hiç Merak Ettiniz Mi?

 

Geçmişten günümüze uygarlıklar kendilerini çağlarının kutsal ne nadir mallarıyla kutsamış ve bunları soylu olarak nitelendirdiğimiz birtakım üst tabaka insanının beğenisine sunulmuştu . Günümüzde hemen hemen her marketin raflarını süsleyen çikolatanın hikayesine bir göz atalım.

Ne Zaman Bulundu?

Çikolatanın bulunuşu bundan 4000 sene öncesine dayanıyor kimi kaynaklarca . Meksika sınırları inde yetişen ilk çikolatalar Maya ve Aztek ayinlerinde tanrılara sunak olarak sunulan, soylulara bol bol ikram edilen acı tatlı karışık bir içecekti. Çikolatanın mistik gücüne kendilerini kaptıran Mayalar çikolatanın libido ve mutluluk arttırıcı özelliği olduğuna inanmışlardır.

Çikolata Nasıl Tanındı?

İspanyolların Meksika’yı işgal etmeleri sonucu çikolatayı ulaşan ünlü kaşif Hernan Cortes çikolatayı diğer ülkelerden itinayla saklamasına rağmen Fransa kralıyla evlenen İspanyol prenses çikolataya olan düşkünlüğünden dolayı yanında bir miktar götürür ve tüm Avrupa çikolatadan haberdardır. Artık sadece üst tabaka soylulara tahsis edilen çikolata böylece hayatımıza girmiş oldu .

Çikolatanın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Düzenli tüketildiğinde sayısız faydası olan çikolata kalp ve damar sağlığı açısından sayısız faydası olduğu biliniyor. Damarlardaki sterilizasyon ve düşük kan basıncını ayarlayan çikolatanın bitter çeşidi ağız ve diş sağlığına oldukça iyi geliyor. Çikolatanın içindeki flavonoid ve magnezyum zekâ seviyemizi arttırıyor ve iyi bir belleğe sahip oluyoruz.

Çikolata Çeşitleri Ve Karakterimiz Üzerindeki Etkileri?

Bitter, acı bitter, sütlü çikolata, beyaz çikolata , dolgulu ya da kuvertür ve son olarak en son keşif olan ruby .. Fransa ve Belçika’da bulunan ünlü kakao ve çikolata üreticisi Barry Callebaut şirketi ile Jacobs University iş birliğinde ortaya çıkarılmıştır. Adını yapıldığı kakao çekirdeğinde alan ruby çikoltası son dönemlerde oldukça ünlenmeye başladı çünkü doku olarak hemen hemen normal çikolataya benzemesine rağmen tat olarak oldukça mayhoş ve tropik bir izlenim uyandırıyor.

Ayrıca son dönemlerde olduğu gibi her dönem tatlı-acı uyumunu savunan gurmelerce söylenen ve yazılan makaleler gösteriyor ki çikolatasız bir dünya düşünülemiyor ve biz içinde bulunduğumuz kötü ruh halinden uzaklaşmayı birkaç adım uzakta olan çikolata paketine borçlu olabiliriz

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu