Yaşam Tarzı

Tatil Bavulu Hazırlama

Tatil bavulu hazırlama tatilin kendisi güzel olsa da çoğumuzun zorlandığı, erindiği bir konudur. Günümüz insanı oldukça koşuşturmalı bir hayat yaşıyor. Bu koşuşturmadan ancak tatillerde bir parça uzaklaşabiliyor, nefes alabiliyoruz. Tatil planları bu anlamıyla hepimizi mutlu ediyor, tatile çıkmayı iple çekiyoruz. Ancak tatil için sıkıcı bir iş de bizi bekliyor: Tatil bavulu hazırlamak. Hele ki bir aileysek ve çocuklar varsa tatil bavulu hazırlamak çoğumuzun gözünde o kadar büyüyor ki adeta bir kâbusa dönüşebiliyor.

Tatil Bavulu Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tatil bavulu hazırlamada öncelikle nereye gideceğiniz önemli. Deniz tatili mi, kamp tatili mi, her ikisi mi, otel mi, yayla mı, yurt dışı mı? Gideceğiniz yerin özelliğine göre bavul hazırlamalısınız. Denize gidecekseniz bavulunuzda mayo, bikini, terlik havlu vb. bulunmalıdır.  Kampa gidecekseniz iyi bir yürüyüş ayakkabısı ve belki de en az kişisel eşya koyacağınız bir sırt çantası hazırlamalısınız.   

Tatil alışverişinizi de gideceğiniz yerin özelliklerini göre yapmalısınız. Önceki yıllarda kullandığınız eşyaları gözden geçirmeniz de iyi bir tatil bavulu için size fayda sağlayacaktır. Güneş kreminiz azalmış, son kullanım tarihi geçmiş olabilir. Özellikle  de denizde kullanılan bikini, mayo, havlu gibi eşyalar deniz ve güneşin etkisiyle yıpranabilmektedir. Veya  önceki sene olan bir giysi bu sene size olmayabilir. Çocuğunuz da büyümüş,  boy atmış olabilir.Ya da geçen sene büyük gelen bir giysi bu sene olabilir.Bu anlamıyla var olan eşyalarınızı gözden geçirmek gereksiz harcama yapmanızı da engelleyecektir. Bir liste yapmak her zaman size pratiklik sağlayacaktır.

Gideceğiniz Yer Hakkında Bilginiz Olsun

Gideceğiniz tatil yeri hakkında tam bilgiye sahip olmanız eksiksiz bir tatil bavulu hazırlamanızı sağlayabilir. Örneğin deniz tatili yapacaksınız. Gideceğiniz yerin denizi taşlıksa deniz ayakkabısı gerekecektir. Sivrisinek varsa özellikle çocuklar için cibinlik, sinek kovucu ilaç gerekebilir. Gittiğinizde kötü bir sürprizle karşılaşmak yerine tatil yerini belirlediğinizde küçük bir araştırmayla hazırlıklı olarak gidebilirsiniz. Özellikle yurtdışı tatillerinde gideceğiniz yeri iyi araştırmak ve buna göre hazırlıklı gitmek size oldukça kolaylık sağlayacağı gibi ekonomik de olacaktır.

 Az Eşya Mutluluktur

Tatil bavulu hazırlarken çok fazla detaylara takılıp yığınla eşya hazırlayıp, bagajınızı bavullarla doldurmamalısınız. Tecrübeyle sabittir ki o eşyaların çoğu geri gelir, siz yorulduğunuzla kalırsınız. Ne kadar az eşya o kadar mutluluk! Gerçekten kullanabileceğiniz eşyalara bavulunuzda yer vermelisiniz. Bir otele gidiyorsanız akşam yemeğinde yüksek topuklu bir ayakkabı giyebilirsiniz. Ama salaş, taşlık bir kamp alanına gidiyorsanız ayakkabınızı kendinize yük etmiş olursunuz. Kıyafetlerinizi günlere bölmek de şişkin bir bavuldan sizi kurtarabilir.

Tatile nereye gideceğiniz kadar hangi ulaşım aracıyla gideceğiniz de tatil bavulu hazırlamanızda düşünülmesi gereken bir konudur. Kendi kişisel aracınızla gidiyorsanız bagajınıza ne kadar bavul sığdırabileceğinizi planlamalısınız. Otobüsle, uçakla gidiyorsanız veya başka bir araçla seyahat edecekseniz de kaç bavul veya çanta götürebileceğinizi hesaplamanız gerekiyor. Özellikle uçak seyahatinde kg hesaplamasının önceden yapılması gerekiyor. Bunun için evinizdeki bir tartıdan faydalanabilir, havaalanında zorluk yaşamadan seyahate çıkabilirsiniz. Ayrıca uçak seyahatinde neleri yanınızda götüremeyeceğiniz konusunda bilgi sahibi olmanız kimi eşyalarınızın çöpe atılmasını veya havaalanı personelinin el koymasını engelleyebilir.

Bavul Düzenleyici Tercih Edin

Bavul düzenleyiciler iyi bir tatil bavulu hazırlamada kurtarıcı ürünlerdir. Özellikle iç çamaşırı, çorap gibi aramak için bavulu dağıttığımız durumlara sebebiyet vermemek için tercih edilebilir. Piyasada çok çeşitli düzenleyiciler satılmaktadır. Ayakkabılarınızı da bu düzenleyiciler yerleştirerek tatil bavulunuzda hem yerden tasarruf sağlayıp hem de düzenli olmalarını sağlayabilirsiniz. Kişisel bakım ürünlerinizi de düzenleyicilere koyarak tatil bavulunuza yerleştirirseniz size kolaylık sağlayacaktır.

Kıyafetlerinizi ütüleyip yerleştirmeniz de tatil bavulunuzda yer tasarrufu sağlayacaktır. Ütülenen eşyalar daha düzenli hale gelir ve kolay yerleştirilir.Bavul düzenlerken kenarlar genellikle boşluk kalır. Eşyalarınızı orantılı bir şekilde en az boşluk kalacak şekilde yerleştirmeniz daha çok eşya sığdırmanıza yardımcı olacaktır.

Çocuklu aileler için çocuklara ayrı tatil bavulu hazırlamak tatil sırasında karışıklığı, zaman harcamayı engeller. Hatta mümkünse çocukların kendi tatil bavullarını kendilerinin hazırlamaları eğitici bir etkinliğe dönüşebilir.

İlk Yardım Malzemelerini Unutmayın

Nereye giderseniz gidin tatil bavulunuzda mutlaka acil durumlar için birkaç tane tıbbi malzeme olmalıdır. Özellikle çocuklu aileler için varsa kullandığı ilaçları koymayı ihmal etmeyin. Mutlaka yara bandı, ateş ölçer ve ateş düşürücü,küçük yaralanmalar için antiseptik solüsyon veya krem bulunmalıdır. Eğer deniz tatili yapıyorsanız yanık kremi bulundurabilirsiniz. Kamp tatili yapıyorsanız ya da ağaçların, ormanın olduğu bir yerdeyseniz böcek ısırmalarına karşı mutlaka bir ilaç yanınıza almayı unutmayın.

Tatil bavulunuzu hazırlamayı asla son güne bırakmamak gerekir.Son güne, son ana bırakılan bütün işlerde olduğu gibi  unutacağınız şeyler olabilir.Ayrıca en az birkaç gün önceden hazır olması sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır.  Hatta sürekli  tatile çıkıyorsanız, yazlık, devre mülk  gibi bir rutininiz var ise hazırda bütün tatil eşyalarınızın olduğu bir bavulunuzun olması sizin için çok pratik olacaktır.

Sonuç olarak; gideceğiniz yere göre bir eşya planlaması yapmanız, mevcut eşyalarınızı gözden geçirmeniz, eksiklerinizi ona göre belirleyip alışveriş yapmanız, kullanabileceğiniz eşyalara bavulunuzda yer vermeniz, düzenleyicilerle bavulunuzu hazırlamanız sizi tatil süresince rahat ettirecektir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu