Pratik Bilgiler

Koltuk takımı temizlemenin incelikleri

Koltuk takımı temizlemenin incelikleri

 

Koltuk takımları evde en çok kirlenen eşyalardan biridir. Günlük kullanılan eşyalardan biri olması, üzerine bir şeylerin dökülmesi ve çeşitli sebeplerle kirlenen koltuk takımlarının temizliği de sizi oldukça zorlayacaktır. Koltuk temizliğinde istediğiniz sonuca ulaşmak için işte size koltuk takımı temizlemenin incelikleri…

 

Koltuk temizliğinde dikkat edilmesi gereken durumlar

Derinlemesine temizlik yapacağınız zaman koltuk temizleme işi gözünüzü korkutabilir. Evinizin daha hijyenik olması ve temiz görünmesi açısından koltuklarınızı iyice temizlemeniz gerekir. Hal böyleyken koltuk kumaşına uygun temizlik bezi ve kimyasallar işinizi kolaylaştıracaktır. Koltuklarınızı daha uzun süre kullanmanızı sağlayan temizlik, yanlış biçimde yapıldığında koltuğunuzun yıpranmasına sebep olur. Yapılan yanlışlardan biri de koltuğu aşırı ıslak bezle silmektir. Bu şekilde temizlendiğinde lekelerin daha hızlı çıkacağını ve koltuğun daha temiz olacağını düşünebilirsiniz. Ancak sonuç hiçte umduğunuz gibi olmayabilir. Aşırı ıslak bezle temizlenen koltuğun süngeri ve iskeleti suyu içine çekerek koltuğun yıpranmasına ve eskimesine sebep olur. Bu nedenle koltuğu  iyice sıkılmış bezle temizlemeniz daha iyi sonuçlara yol açacaktır.

 

Koltuğu yıkarken dikkat edilmesi gereken durumlar

Bazen koltuğu ne kadar iyi temizlesenizde istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda koltuğu yıkayarak daha derinlemesine temizleyebilirsiniz. Koltuğunuzu, koltuk yıkama makinasıyla yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şunlardır:

  • Özellikle açık renkli koltuğu yıkarken, her yıkanan koltuktan sonra  su değişimi yapılmalıdır.

  • Koltuk temizlemek için birden fazla deterjan ve kimyasal kullanmak yerine, en etkili ve uygun olan temizlik ürünü seçilerek tek başına kullanılmalıdır.

  • Koltuk yıkamada köpüren deterjan kullanılması; kirleri yumuşatarak daha derinlemesine temizler.

Koltuğu arap sabunu ile temizleme:
Arap sabunu temizlikte, pek çok deterjan ve kimyasaldan daha etkilidir. Arap sabunu koltuğun daha iyi temizlenmesini sağlayacaktır. Arap sabununu suda eritin ve koltuğu bez yardımıyla sürterek temizleyin. Koltuk kumaşında sabun kalmaması için sıcak suyla durulamalısınız.

Koltuğu sirkeli su ile temizleme:
Sirke; bakteri ve mikropları öldürdüğü için ev temizliğinde sıklıkla kullanılır. Temizlik malzemelerinin çocuğuna zarar vereceğini düşünen anneler ve hassas cilde sahip kişiler doğal temizleyici olması nedeniyle sirkeyi gönül rahatlığıyla kullanabilirler. Sıcak su ve sirkeyi karıştırarak sildiğiniz koltuğun hem parladığını hem de temizlendiğini sizde göreceksiniz. Koltuğa sinen sirke kokusunun çıkmayacağını düşünenler, bir kaç saat havalandırmayla kokunun göreceklerdir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu