Anne-Aile-Çocuk

Ebeveyn Danışmanlığı Çocuğunuzla İlişkiye Katkı Sağlar

Ebeveyn Danışmanlığı Çocuğunuzla İlişkiye Katkı Sağlar

Ebeveyn danışmanlığı, hamilelik, bebeklik, çocukluk ve ergenlik döneminde çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde büyütmenize yardımcı olabilecek bir danışmanlık türüdür. Ebeveyn danışmanlığı, çocuklar ve gençlerle çalışmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Bebeklik, çocukluk ve ergenlik hızlı gelişim dönemleridir. Bebekler/çocuklar/gençler hızlı gelişme ve büyüme aşamasında oldukları için belirli yaş ve dönemlerde gelişimsel krizler yaşanacaktır. Her yeni dönem, her yeni dönem, her değişime bir kriz eşlik eder.

Bebeğin doğumu, emzirmesi, beslenmesi, beslenmesi, uyku düzeni, mizacı, süt miktarı, yürümesi, konuşması, tuvalet eğitimi, anaokuluna gitmesi, arkadaş edinmesi, ilkokula gitmesi, çalışma alışkanlıkları geliştirmesi vb. Birbiri ardına çok hızlı değişimler yaşanıyor ve değişim süreci krizlere yol açabiliyor. Bu krizler normaldir ve aşılması gerekir. Önemli olan bu krizleri doğru bir şekilde ele almak ve bu krizlerin bu süreçlerle ilgili olduğunu bilmektir. Önleme danışmanlığında; problem davranış haline gelmeden ve problem davranış pekiştirilmeden önce krizin nasıl çözüleceği konusunda yardım sağlar. Kriz, gelişmeden önce ele alınır, bu da aşındırıcı ve maliyetli süreçleri önler.

Ebeveyn Danışmanlığında Problemlerin Çözümü

Çocuğun problemini çözmek ve çocuğu duygusal olarak sağlıklı tutmak için ebeveynler uygun Ebeveyn danışmanlığı hakkında bilgilendirilir, ebeveynin sezgilerine güvenmeyi öğrenir, probleme uygun müdahale yöntemlerini alır, ebeveynlerin problem/kriz ile birlikte nasıl başa çıkacakları konusunda bilgilendirilir. , ve pratik ebeveynlik Becerileri deneysel yöntemlerle kazanılır. Ebeveynler kısa sürede problemle doğru bir şekilde ilgilenirse çocuğun çözemeyeceği problem kalmayacaktır. Her sorunun bir çözümü vardır. Çocukların sorunları, gelişimlerini engellememek için ivedilikle ele alınmalıdır. Bebeklik/çocukluk/ergenlik döneminde ihmal edilen, ihmal edilen ve çözülmeyen sorunlar hayatın her alanında yeniden ortaya çıkacak ve daha büyük ve daha zor sorunlara yol açabilecektir. Veli danışmanlığının temel amacı, sorunlara ve krizlere erken müdahale etmek ve önleyici tedbirler almaktır.

Ebeveyn Danışmanlığı Önerilir Mi?

Bir çocuğun gelişimini anlamak, ebeveynlerin uygun ve bilinçli adımlar atması için çok önemlidir. Sorunların çoğu, ebeveynlerin çocuklarının gelişim özelliklerini bilmemelerinden ve gelişimsel krizlerle baş edememelerinden kaynaklanmaktadır. Çocuklarda problem olduğunda bu problemlerin çoğu gelişimseldir; ebeveynler panik halindedir. Anne baba paniklediğinde çocuk korkar, olumsuz duygular yaşar ve bir sorunu olduğunu düşünür. Hatta bazı müdahalelerle aşılabilecek krizler büyüyecek ve başka sorunların ortaya çıkmasına neden olacak ve çözümleri giderek zorlaşacaktır.

Tedavi Yöntemleri

Ebeveyn danışmanlığı; çocuğun ihtiyaçlarına ve çocuğun gelişim özelliklerine dayalı olarak hangi davranışların normal hangi davranışların anormal olduğunun ayrımının yapılması ve çocuğun yaşına göre çocuğun gelişiminin sağlıklı yönde olup olmadığına karar verilmesidir. Duygusal sağlığı iyi olan çocukları yetiştirmek için pratik ebeveynlik becerileri.

Çoğu zaman, işlevsel olmayan ebeveyn özellikleri, çocukların karşılaştığı sorunların temel nedenidir. Çok fazla sorun olduğunda anne babalar kendilerini dışarıdan göremeyebilirler. Ebeveynlerin kendi ebeveynlerinden getirdiği bazı ebeveynlik becerileri anormaldir. Çocuklarla olumlu ve iyi bir ilişki kurabilmek için bunları tanımak ve değiştirmek çok önemlidir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu