Pratik Bilgiler

Bulaşık Makinesindeki Kötü Kokulara Son Verme Yöntemi

Bulaşık Makinesindeki Kötü Kokulara Son Verme Yöntemi

 

Mutfakların vazgeçilmez beyaz eşyası olan bulaşık makinesi hayatımızı çok kolaylaştırdığı gibi de bazı sorunlarda can sıkıcı olabiliyor. Bulaşık makinesinin en çok rastlanan sorunlardan biride kötü kokuların oluşmasıdır. Bu kokuların önüne geçilmediği sürece evde çok yaygın ve ağır kokuların dağılmasına neden olur. Bulaşık makinesinin koku yapan durumlardan biri de bulaşık makinenin içindeki bulaşıkları bir kaç gün beklemesi. Evde az kişi olan ailelerde bu durumla karşılaşmaması için bulaşıklarını kısa programlarda yıkamaları gerekir. Bulaşık makinesin filtresinin de tıkanması kokuya neden olur. Bulaşık makinesin içindeki suyu süzen filtreyi sık temizlemelisiniz. Temizlenmeyen filtreler boruların tıkanmasına ve oradaki yemek artıkların birikmesi kötü koku oluşmasına neden olur. Sık olarak temizlenen filtre hem bulaşıklarınızın da daha temiz çıkmasına sağlar. Günlük yıkanan bulaşıkların içinde genelde yağlı bulaşıklar da olur. Bu yağlı bulaşıkların yağları kirli su hortumuna yapışır ve buda lavaboların tıkanmasına, su taşkınların oluşmasına ve mutfakta da kötü kokuların olmasına neden olur.

Kimyasal İlaçlarla Bulaşık Makinesinde Oluşan Kokuyu Giderme Yöntemi

Marketlerdeki satılan farklı markalarda olan bulaşık makine temizleyicileri bulaşık makinesinin temizler. Farklı ve ağır kimyasallardan oluşan bu temizleyicileri makine boşken çalıştırması önerilir. Bulaşık makinenizi yağlardan arındırırken hem de kireçleri de temizleyen bu temizleyiciler makinenizin içini de temizleyerek ilk günkü parlaklığa kavuşturur. Çamaşır makinesinde kullanılan soda da bulaşık makinenizin temizlemesine ve kötü kokuların oluşmasına engeller. Sodayı da bulaşık makinenizde bulaşık yokken çalıştırmalısınız. Bulaşıklarınızı yıkarken 15 günde bir çamaşır suyunu kullanmakta kötü kokunun yok olmasını sağlar.

Doğal Yöntemlerle Bulaşık Makinesinin Kokusu Nasıl Yok Edilir? 

Eviniz de birçok temizlik sırasında kullanılan sirke bulaşık makinenizde çok etkili olur. Bulaşıklarınızı yıkarken makinenize sirke kullanmak makinenizin hem kireçlenmesini önler hem de kötü kokuyla beraber bulaşıklarınızın temiz yıkanmasını sağlar.

Bulaşık makinenizin içini karbonatı limonun suyuyla sulandırıp silerseniz de makinenizi temizlemiş olursunuz.
Bulaşık makinenizin deterjan gözüne boraks ve limon tuzunu kattığınızda bulaşık makinemizin içine temizler ve kötü koku yok ederken oluşmasını da önler.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu