Anne-Aile-Çocuk

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilk yapılması gereken sağlıklı öğünler tercih edilmelidir. Bağışıklığı zayıf olan çocukların hastalıklara yakalanma, bakteri ve virüslere karşı savunmasız kalmaktadırlar. Gerekli vitaminleri almayan çocukların parazit gibi kötü mikroorganizmalara yakalanma oranları çok fazladır.

 

Çocuklarınızın sağlıklı ve dengeli beslenmesi çok önemli bir faktördür. Değişen mevsim şartlarında hastalıkların oluşması kaçılmaz bir durum haline gelmektedir. Bu sebepten dolayı çocukların yeterli olarak beslenmeli ve vücut direncini artırmak için gerekli vitaminleri tükenmesi gereklidir.

 

Yanlış besleme, hazır gıdalar tüketimi ve yüksek karbonhidrat tüketilmesi bağışıklık sistemini kötü etkilemektedir. Bunun dışında protein, vitamin ve minarelerin yetersizliği durumunda hastalıklara karşı korunma oldukça zor bir hale gelmektedir.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendime Yöntemleri

Güçlü bir bağışıklık sistemi için ilk olarak meyve ve sebzelerden bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Kullanılan ekmektedir karbonhidrat oranı çok yüksek olduğundan kepekli ve yulaf yönünden zengin olan tahılları tüketilmesi gerekmektedir. Yiyeceklerin içiresine karıştıralar verilen yulaf, çözünmesi kolay olan beta-glukan içeriğiyle güçlü bir bağışıklık sitemi için olması gereken faktördür. Bağırsakların hızlı çalışmasını, sindirim sistemine iyi gelen ve uzun süre tokluk hissi veren yulaf sağlıklı bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardandır. Diğer Yöntemleri ise aşağıda belirtilen maddelerde yer almaktadır.

  • Bağırsaklardaki iyi bakterileri arıtmalısınız bu sebepten ötürü probiyotik içerikli ürünleri tüketmeye özen gösterin. Bağışıklık sistemini oluşturan en önemli faktör bağırsaklardır. Bağırsaklardaki iyi bakterilerin sayılarının çokluğu demek güçlü bir bağışıklık demektir. Probiyotik içeriği bol olan kefir, çocukların bağışıklığı için önemlidir. Çocuklarınıza bol bol kefir içirmeyi deneyiniz ve tanını beğenmediği durumlarda meyvelerle zenginleştirerek tüketmelerini sağlayınız.
  • Antioksidan içeriği yüksek olan besinler tüketilmelidir ve güçlü bit bağışıklık için gerekli olan sebeplerdendir. Vücut direncini artırarak enfeksiyonlara karşı koruma kalkanı oluşturmadır. Antioksidan içeriği yüksek olan besinleri tüketmeli ya da karışımlar halinde hazırlanarak tüketilmesi gerekmektedir. Zerdeçal, bal ve tarçın bu karışım için iyi bir örnek olarak gösterilebilir.
  • Mevsimsel meyve sebzeler tüketilmeli taze meyve sebzeler yenilmesi gerekmektedir. C vitaminleri açısından zengin olan taze meyveler bağışıklık için önemli bir durumdur. C vitamini yeteri kadar alınması, günde 3 porsiyon tüketilmesi ve taze meyve sebzeler yenilmesi gerekmektedir.
  • Çinko ve Demir açısından zengin olan besinler tüketilmeli ve Demir eksikliği bulunan çocukların takviye olarak Demir vitamini verilmelidir. Çinko eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatmakta hastalıklara karşı korunmasız bırakmaktadır.
  • D vitamini düzeyine bakılmalı yetersiz olduğu durumlarda D vitamini yüksek olan besileri tüketilmesi veya takviye edilmesi gerekmektedir. Bol güneşten faydalanan çocukların D vitamini düzeyi daha çok olduğu bilinmektedir.

 

Doktor Muayenesini Düzenli Yaptırın

 

Çocukların zararlı etkenlerden korumak düzenli beslemek yeterli görülse bile doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Çünkü sağlıklı olduğunu düşündüğünüz çocuğunuzun vitamin eksikliği yaşadığını doktor tarafından yapılan tetkikler sonucunda öğrenebilirsiniz. Her faktörü iyi analiz etmeli sağlıklı bir bağışıklık için yeterli bilgi sahibi olmalısınız.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu