Anne-Aile-Çocuk

Çocuklar İçin Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Çocuklar İçin Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

 

Çocukların belirli aralıklar ile ders çalışması kadar verimli çalışmaları da önemlidir. Çünkü çocuklar için verimli ders çalışma okuduğunu anlama ve edinilen bilgileri yerinde kullanabilme adına dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Sınav ve Okul Başarısına Verimli Çalışmanın Etkileri

Günümüzde çocuklar hem sınavlar hem de okul ile başa çıkmaya çalışmakta ve bu nedenle verimli bir ders çalışma her iki alanda da mevcut başarılarına etki etmektedir. Bu nedenle çocuklar sadece ders çalışmak için değil, aynı zamanda çalıştığı dersi ya dam konuyu tam olarak anlamak ve bilgileri kavrayabilmek adına ders başına oturmalıdır. Çocuklar için verimli ders çalışma okul notlarından sınav puanlarına kadar etki eder ve bu da gelecekleri ile ilgili aşağıda ya da yukarı yönlü seçimler yapmak zorunda kalmalarına yol açar.

  • Verimli bir ders çalışma için öncelikle konunun amacı ve ders çalışma gerekliliğinin çocuğa geçirilmesi gerekir.
  • Hedef odaklı ders çalışılması çocuğun da kendine bir hedef koymasını sağlar.
  • Ders çalışma sırasında çocuğun algısını farklı bir yöne çekecek işaret ya da uyarı gibi sesli – sessiz algı kaydıran objeler olmamalıdır.
  • Çocuk en rahat nasıl çalışıyorsa o şekilde çalışmasına izin verilmelidir.
  • Her çocuk gün içerisinde kendine has bir zaman aralığında derslere yoğunlaşabilir. Algılarının daha açık olduğu zamanlarda ders çalışmasına izin vermek önemlidir.
  • Ayrıca her ders için farklı bir teknik belirlemek, yine konuların daha hızlı anlaşılmasına ve gereğinden fazla zaman kaybedilmemesine yardımcı olur.
  • Ders çalışılan odada ışığın yeterli olması ve ders masasının pencereden uzak olması da önemlidir.
  • Çocuk için ders programına uygun bir çalışma programı düzenlenmeli ve ders programı her zaman çocuğun görebileceği bir yerde olmalıdır.
Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu