Anne-Aile-Çocuk

Sarılık Nasıl Anlaşılır? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sarılık Nasıl Anlaşılır? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Sarılık genellikle yeni doğan bebeklerde daha çok rastlanan bir rahatsızlıktır. Sarılık hastalığı mukozanın yani cildimizin ya da gözlerin sarı renge dönmesiyle anlaşılabilir. Bu hastalığın sebebi kan hücrelerinin kendini yenilemesi durumundan kaynaklanmaktadır.

Bebeklerde Görülen Sarılık Hastalığının Tedavisi

Bebeklerde görülen sarılık hastalığı iki hafta içerisinde kendiliğinden geçen bir durumdur. Ebeveynlerin bu süreç boyunca bebekteki cilt renginin değişimini takip etmeleri gerkemektedir.

Obstrüktif Sarılık Tedavisi

Safra kanallarının tıkanmasından dolayı oluşan bu hastalık için cerrahi yöntemlerle safra kesesinin alınması gerekmektedir. Bu hastalık ileriki safhalarda pankreas kanserine sebep olabilmektedir.

Hepatik Sarılık Tedavisi

Hepatik sarılık karaciğerin virüs tarafından tahrip olmasından kaynaklanmaktadır. Bir süre sonra organ görevlerini yerine getirememeye başlar. Bu sarılık hastalığı kendini hepatit B ve hepatit C olarak göstermektedir. Bu sarılık hastalığı için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Fakat ileriki safhalarda ilaç tedavisi de işe yaramayacaktır. Sarılık tedavisi için mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır. İnterferonla birlikte uygulana tedavi süreci ile hasta, iyileşme gösterecektir.

Hemolitik Sarılık Tedavisi

Alyuvarların tahrip olmasından dolayı kaynaklanan sarılık türüdür. Bu hastalıkta safranın kana karışması durumu gözlenir. Kişiye tedavi için folik asit ve B12 yıl içerisinde takviye edilir. Eğer hastalık sürmeye devam ediyor ise doktor kontörlünde cerrahi işlem kararı alınacaktır. Bu şekilde sarılık hastalığının tekrar edilmesi de önlenmiş olunacaktır. Ölümcül bir hastalık değildir ve tedavi ile geçer.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu