Anne-Aile-Çocuk

İkiz Gebelik Belirtileri Ve İkiz Bebek Hamileliği 

İkiz Gebelik Belirtileri Ve İkiz Bebek Hamileliği 

Hamilelik haberinin alınmış olduğu ilk saniyeden itibaren heyecan devamlı artış gösterir. Bebek bekleyen çiftler açısından sabırsızlık içerisinde beklenen bu süreç, ikiz gebelik haberinin doktor tarafından verilmesi ile katlanarak daha çok artar. Bebek bekleyen ailelere müjdeli haberlerin ikincisi ise hamilelik ikiz ise çok daha fazla heyecanım meydana gelmesi söz konusu olacaktır.

 

İkiz Gebeliğin Oluşması 

 

İkiz gebelik bulguları pek çok anne ile baba aracılığı ile merak edilir. Hamileliklerin ikiz olması hususu kendiliğinden veya tüp bebek uygulamaları ile de gerçekleşebilir.  Eğer ki ailede ikiz olan akrabalar mevcut ise bu ihtimal çok daha yüksek bir hal alacaktır.

 

İkiz Gebeliğin Anlaşılması 

 

İkiz hamilelik, günümüzde anne adayında hamilelik kesesinin meydana gelmesinden itibaren tespit edilebilir. Adet zamanının gecikmesinin takip edilmesinden itibaren ilk haftalarda ilk belirtiler ortaya çıkar. İkiz gebelik durumunda tek gebelik ile aynı belirtilere sebep olur. 3. haftadan itibaren meydana gelen gebelik kesesi ile gebeliğin ikiz olup olmadığını anlamak mümkündür.

İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir? 

 

Pek çok anne adayı, gebeliklerinde birden fazla bebek taşıdığını inanır. İkiz gebeliğin tespitinin en kesin yöntemi ultrasondur. İkiz gebelik belirtileri belirtilerle tespit edilir; ultrason belirtisi ikiz hamilelik tespitinin en kesin yöntemi olarak bilinir. Doppler ile kalp sesi 3. aydan itibaren bebeğin kalp sesinin makine aracılığı ile tespit edilmesidir. Deneyimli hekim, birden fazla bebek kalp sesi olduğunu bu mekanizma aracılığı ile anlar. İkiz gebelik durumunda Beta HCG seviyesi tek hamilelik durumuna göre daha çoktur. Fakat her yüksek Beta HCG çoğul gebelik olduğu anlamına gelmez. Mol hamilelik üzüm hamileliği ve bazı kanser hastalıklarında da Beta HCG çok fazla çoğalabilir. Genel itibariyle bebeğin karaciğerinden salgılanmış olan protein, ikiz hamilelik durumunda ölçümü yüksek olur. Üçlü test ya da diğer tarama testleri esnasında çoğul gebelik durumlarında klasik hamilelik durumundan fazla olacağı için test sonuçlarının yanlış olmasına sebep olur.

 

İkiz Bebeğe Hamileliğin Anlaşılması 

 

İkiz gebelik ultrason ile tespit edilir. İkiz hamilelik durumunun kendini belli etmeye başlaması ise genel itibari ile 5 ve 6. haftalarda daha netlik kazanır. Ultrason görüntülerinde iki tane kese mevcut ise eğer bu durum ikiz hamileliğin mevcut olduğu anlamına gelebilir. Fakat bu ikiz hamileliğin sadece yaradılış düzeyi olarak açıklanabilir.

 

Bazen bu iki fetüsten biri büyürken diğeri pek gelişme göstermez. Aslında bu durum tekil gebelik durumunun olduğu anlamını da ortaya çıkarır. İşte tüm bu sebeplerden dolayı iki tane bebek kesesi mevcut ise eğer 2 kesenin de içerisinde iki tane bebek vardır anlamını çıkarmak yanlış olacaktır.

 

Hamilelik süresinin geçmesi ile beraber iki kesenin de gelişim göstermesi ya da kendiliğinden yok olması durumuna göre ikiz ya da daha da çoğul veya tekil gebelik durumunun olup olmaması hakkında yorum yapmak daha mantıklı olacaktır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu