Anne-Aile-Çocuk

Çocuklar için Bilmece Neden Önemli?

Çocukların düşünme becerilerini geliştiren bilmecelerin gelişim açısından önemi nedir?

Çocuğun hayatında bilmecenin yeri hem eğitimsel açıdan hem de zihinsel açıdan ona kattığı değerler ve öğrettikleri sayesinde çok önemli bir yer tutar. Öğrenmenin yanında aynı zamanda eğlenen çocuk için bilmeceler çok kıymetlidir. Bilmecenin eğitimdeki yeri de azımsanmayacak derecede önemlidir. Hem dilsel hem de düşünsel açıdan çocuğun gelişimine büyük katkılar sağlar. Bilmeceler, Türk edebiyatında çok eski zamanlarla ilişkilendirilen bir yere sahiptir. Bu nedenle kültürümüzde sağlam ve köklü bir şekilde yer almaktadır. Aynı zamanda güncelliğini de her zaman korumaya devam etmektedir. Bu sayede hangi çağda olunursa olunsun eğlenceli, merak uyandırıcı tarafları ile çocukların dikkatini hep çekmiştir ve onlar için keyifli vakit geçirme oyunlarından biri olmuştur.

Bilmecenin Eğitimdeki Önemi

Bilmece kelime anlamı ile bir şeyin ne olduğunu öğrenmek amacı ile o şeyin bazı özelliklerinin üstü kapalı bir şekilde dinleyiciye anlatılması ve dinleyiciden özellikleri anlatılan şeyin bulunmasının istendiği bir oyundur.

Bilmecenin kendisine has bazı özellikleri de bulunmaktadır. Bunları kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Bilmeceler anonimdir, yani soranları belli değildir.
  • Her bir bilmecenin kendisine ait tek bir cevabı olmakla birlikte çok nadir de olsa bazı bilmecelerin iki ya da daha fazla yanıtı olabilir.
  • Bilmecelerin ilgilendiği alan çok geniştir. Her kavram bilmece olarak sorulabilir.
  • Bilmecelerin eğitimdeki yeri çok büyüktür, dil gelişimini büyük ölçüde desteklerken düşünsel açıdan da birçok faydası bulunur.

Eğitim öğretim faaliyetlerinde bilmecenin pek çok yönünden faydalanmak mümkündür. Kelimelerin tanımı öğretilirken; nesnelerin belirgin, kendilerine has özelliklerini akılda tutmak amacıyla bilmecelerden faydalanılabilir. Bunun yanında bilmece sayesinde çocukların birbirleri ile iletişim kurmaları sağlanır. Öğrenirken aynı zamanda da eğlenceli vakit geçirirler. Ayrıca çocuklardan kendi bilmecelerini oluşturmaları da istenebilir. Bu hem yaratıcılıklarını hem de dil zenginliklerini artıracaktır.

çocuklar için bilmeceler

 

Bilmecenin sadece eğlence tarafı bile çocukların eğitim faaliyetlerine etkin bir şekilde katılmalarını sağlamak için çoğu zaman yeterli gelebilir. Bilmeceler çok yönlü eğitim araçları oldukları için hem soyut düşünmeye hem de etraftaki kavramları, nesneleri tanımaya destekçidirler. Eğlenme tarafı ile de çocukların her yönden eğitilmesi bilmeceler sayesinde mümkün olabilir.

Anlatılanların yanında bilmecelerin tarihi binlerce yıl öncesine dayandığından hayatın her alanında bulunduğu farklı farklı konulara da hâkim olduğu görülmektedir. Bu nedenle de her bilmecenin hitap ettiği yaş ve zekâ grubu farklılık göstermektedir. Bu durum göz önünde bulundurularak çocuklara verilecek bilmecelerin onların yaş ve zekâ seviyelerine uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Örnek verecek olursak:

“Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” bilmecesinin okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklara meyve ve sebzeler öğretilirken sorulacak bir bilmece olması mümkündür. Bu sorunun cevabını çoğu çocuk “Nar” olarak verebilecektir.

“Küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk” bilmecesinin cevabının “Limon” olduğunu diğer meyve ve sebzelerle karşılaştırarak tahmin edebilirler ancak “Bana sahipsen, beni paylaşmak istersin ama eğer paylaşırsan, bana sahip değilsindir.” bilmecesi bu yaş grubu çocukları için zor bir bilmecedir. Bu bilmecenin cevabının “Sır” olduğunu bulamamaları bilmecenin eğlence ve öğretici amaçlarından sapmasına sebep olabilir.

Çocukların yaş gruplarına göre seçilecek bilmeceler, onların gelişimine ciddi katkılar sağlar. Bunun yanında zeka becerilerini geliştirmeniz de oldukça önemli. Hatta en önemli iki adımdan biri olarak kabul edilebilir. Çocukların zeka becerilerini güçlendirme konusunda birbirinden farklı onlarca oyun sunan bilimsel uygulama MentalUP, bu noktada en çok tercih edilen seçeneklerden biri konumunda. 🧠🎯Zeka becerilerini geliştiren MentalUP’ı ücretsiz olarak keşfedin!

Kısaca özetlemek gerekirse eğer bilmeceler eğitim öğretim şekillerinin zenginleştirilmesi, sıradanlığın önüne geçilerek öğrencilerin sıkılmasının önüne geçilmesi, ilgi çekici anlatımı yanında eğlendirmesi ile eğitim alanında her zaman ihtiyaç duyulan eğitim etkinliklerinden biridir. Bunun yanı sıra çocukların kavramları öğrenmesine ve sözcük dağarcıklarının zenginleşmesine yardımcı olurken bilmece sayesinde çocuklar cevapları ararken aynı zamanda problem çözme becerilerini ve yaratıcı düşünme yönlerini de geliştirirler. Özellikle ilköğretim yıllarında sadece Türkçe dersleri değil, diğer derslerde de bilmeceden rahatlıkla fayda sağlanabilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu