Anne-Aile-Çocuk

Biberon Nasıl Temizlenir?

Biberon Nasıl Temizlenir?

 

Yeni anne olacak ya da yeni anane olan kimselerin merak ettiği konuların başında biberon temizliği gelir. Doğru bir şekilde yapılmayan biberon temizliği beraberinde pek çok bakteriyi bebeğe geçirebilir. Özellikle plastik biberon kullanımı yapan annelerin biberon temizliğine iki kat daha fazla önem göstermesi gerekir. Çünkü plastik biberonlar doğru temizlenmezse bünyesinde pek çok farklı bakteriyi ve mikrobu kolayca barındırabilir.

Biberon temizliğinde kesinlikle kimyasal içeren temizlik ürünlerinden uzak durulması gerekir. Özellikle çamaşır suyu gibi temizlik ürünleri ile biberonlar asla temizlenmemelidir. Yine bunlara ek olarak, bulaşık makinesinde biberon temizliği asla yapılmamalıdır. Bu yazımızda anneler için biberon temizliği nasıl yapılır? Konusunu ele alacağız. Yazımızı sonuna kadar okuyarak, doğru biberon temizleme teknikleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Biberon Temizliğinin Aşamaları

Bebeğiniz biberon maması ya da süt içiyorsa biberonların içinde zamanla bakteriler meydana gelebilir. Biriken bakteriler ise biberonda kötü bir kokuya neden olurken, bebeğin sağlığına da zarar verecektir. Bu nedenle günlük rutin olarak biberonun iyice temizlenmesi gerekir. Biberon temizleme aşamaları ise;

 • İlk olarak biberonun emzik kısmını çıkarın,
 • Daha sonra biberonun içindeki kalıntıları temizlemek için, biberonu iyice çalkalayın,
 • İçini kabaca temizlediğiniz biberona bir çay kaşığı karbonat, yarım limon ve 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ekleyin.
 • Tüm malzemeleri biberona koyduğunuz andan itibaren karbonat ve sirke kabaracak ve köpürecektir.
 • Daha sonra iyice biberonun içini çalkalayın.
 • Kaynar suyu karışımın üzerine ekleyin ve tüm bakterilerin temizlenmesini sağlayın.
 • Biberonun içini biberon temizleme fırçası ile iyice fırçalayın.
 • Ilık su ile biberonu durulayın, ter olacak şekilde kurumaya bırakın.

Biberon Emzik Temizliği Nasıl Yapılır?

Burada önemli olan sadece biberon temizliği değil, biberonun emzik temizliği de önemli bir noktadır. Çünkü biberon emzikleri silikon bir malzemeden yapıldığı için daha kolay bir şekilde bakteri biriktirebilir. Bu nedenle biberon emzik temizliği nasıl yapılır? Sorusunun cevabını bilmenizde fayda vardır. İşte sırası ile biberon emzik temizleme tekniği;

 • Öncelikle elma sirkesi, karbonat, tuz ve limon karışımı hazırlayacağız.
 • Daha sonra hazırladığımız bu karışımı bir kaseye alıyoruz, kasenin içine biberon emziğini koyup, iyice kirlerin çıkmasını sağlıyoruz.
 • Biberonun iç kısmını temizlemek için bir kulak çubuğundan faydalanabilirsiniz.
 • Yine biberon başlığının da iyice temizlenmesi gerekir.
 • Tüm bu temizlikler yapıldıktan sonra bol su ile durulanmalı ve kurutulmalıdır.

Cam Biberon Kaynatma

Cam biberon kaynatma işlemi yaparak daha temiz ve bakterisiz bir biberona ulaşabilirsiniz. Burada suyun içine karbonat ve limon kabuğu ekleyip, cam biberonu kaynatarak daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer cam biberonun içinde kötü koku varsa bir miktar kimyasal içermeyen bir diş macunu sıkıp, iyice temizleyebilirsiniz. Bu sayede biberon hem temizlenmiş hem de kokusu giderilmiş olacaktır.

Facebook Comments Box

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu