Anne-Aile-Çocuk

Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği

Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği

 

Çocuklarda mantıklı bir şekilde düşünebilmeyi ve konsantrasyonu etkilemekte olan aşırı hareketliliklere, unutkanlıklara sebep olan hiperaktivite ve yine dikkat eksikliğinin bozukluğu genel olarak bu tarz çeşitli davranışların çocuk bireylerin hayatlarının her zamanki normal bir çeşit parçası gibi gözükmesinden dolayı teşhisi de zorlaştırmaktadır. Hiperaktivite ve yine dikkat eksikliği bozukluğu yüksek oranlarda çocuklarda görülmekte olunan bir çeşit rahatsızlık olmasına karşı olarak çeşitli yetişkinlerde de görülebilmekte. Okul çağında olan çocukların yaklaşık olarak %9’ını etkilemekte olan bir hastalık olan Hiperaktivite hastalığı erkek çocuklarda çok daha sık gözüküyor. Bu problemi yaşamakta olan çocuklar gereğinden fazla hareketli ve yine hiperaktif olmalarına karşın aktivitelerde konsantrasyon zorlukları yaşıyorlar.

Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Öğrenme ve karar vermek fonksiyonlarında ilerleyen dönemlerde azalmalar, çeşitli detayları fark edememe gibi bazı sorunlar hiperaktivite hastalığında sıkça gözükür. Uzun süreler boyunca tedavil edilmezse bu hastalık çoculklların çeşitli sosyal mekanlarda başarılı olamamalarına, etkinliklerden oldukça uzak kalmalarına ve çeşitli arkadaşları edinememelerine sebep olabilmektedir. Hiperaktivite yaşamakta olan çocuk bireylerde beynin çeşitli bölgelerinde farklı bölgelerine kadar çeşitli farklılıklar gözlemleniyor. Nörotransmitter ismi verilen beyin içerisindeki çeşitli kimyasallarda yaşanan problemler çocuk yaşta bireylerin davranışları üstünde çeşitli değişikliklere sebebiyet verebilmektedir. Nörotransmitter’ler yine beyin hücrelerinin birbirleri arasında olan iletişimi sağlayan problemli nörotansmitterler kişilerde dikkat eksikliklerine, ilgi kayıplarına ve hiperaktiviteye neden olabiliyorken öğrenme kabiliyetlerinin azalmalarına da sebebiyet verebilmektedir.

Yüksek Tansiyon Yaşayan Ailelerin Çocuklarında Daha Sık Görülüyor

Özellikle de yüksek tansiyon problemi yaşamakta olan insanların çocuklarında kalıtsal olarak Hiperaktivite görülebilmektedir. Bu problemi yaşamakta olan her 5 çocuktan birisinin ailesinde bu problemi yaşamakta olan bir başka birey görüldü. Dikkat eksikliği bozukluğu ikiz çocuklarda çok daha fazla görülebiliyor. Gebelik zamanlarında yaşanan bazı problemler, anne adayının yaşam tarzı da çocuk ireylerde hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin bozukluklarına yol açabiliyor. Örnek vermek gerekirse alkol kullanımları, sigaranın kullanımları ve bebek nöronların dopamin üretimi üstünde olumsuz olarak etkiler yaratıyor. Bitki koruma ve haşere ilaçları olarak da kullanılmakta olan ilaç, kimyasallara maruz kalmak veya uyuşturucu madde kullanmak beyindeki reseptörlerin normal olarak gelişebilmelerini engelleyen faktörlerdendir. Çocukların sorun yaşamış olduğu problemler karşısında şefkat göstermeniz, çocuğunh er davranışını yargılamadan hiperaktivite’yi tetiklediğini bilmelisiniz. Küçük olayların karşılarında verilen oldukça yüksek cezaları da ailenin uygulamış olduğu yanlış davranışlardan sayabilmekteyiz.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu