Lezzetli Tarifler

Kokoreç Sağlıklı mı?

Kokoreç Sağlıklı mı?

 

Ülkemizde kokoreç ciddi anlamda tüketilen bir yiyecek. Ancak hayranları olduğu kadar hiç yanına yaklaşmayanlar da var. Bunun sebebi de elbette kokorecin yapıldığı organlar. Ancak şunu unutmamak gerekir ki kokoreç sanıldığı gibi pis bir yiyecek değildir. Tam aksine koyunun diğer organlarına göre en çok temizlenen organından yapılmaktadır.

Kokoreç yapımının çeşitli aşamaları vardır. Eğer bu aşamalardan bir tanesi atlanır ya da yeterli şekilde yapılmazsa o zaman kokorecin sağlıksız olduğundan bahsetmek mümkün olabilir. Bu da tamamen kokoreci yapan yerin insafına kalmış bir durumdur. Bu noktada şunu söylemek mümkün olacaktır: Kokoreç tamamen bu işi hakkıyla yapan yerlerde yenmelidir. Diğer türlü elbette insanlar şikâyet edeceklerdir.

Kokorece Ne Konur?

Bağırsaklar hayvandan çıkarıldıktan sonra iyice temizlenir. Ancak bu temizlik kesinlikle baştan savma bir temizlik olmamalıdır. Tam anlamıyla temizlendikten sonra bağırsağın içi doldurulmaya başlanır. Doldurulduktan sonra ise 24 saat boyunca suda bekletilir. 24 saat suda bekletilen kokoreç bu sefer de sütün içine yatırılır. Bir 24 saat de sütün içerisinde bekletilen kokoreç artık tertemiz bir hale gelmiştir. Bundan sonra ise ocakta pişirme işlemine gelir ki biz sadece bu işleme tanıklık ederiz. Kokoreç bu üç işlemden sonra kesinlikle tüm bakteri ve hayvansal kokularda arınmış bir duruma gelmiştir.

Kokoreç Nasıl Yenir?

Kokoreç ile ünlü şehrimiz İzmir’dir ve İzmir’de ciddi bir kokoreç kültürü vardır. İzmir kokoreç adıyla bilinen bu kokoreç türünde yarım veya çeyrek ekmeğin içine kuşbaşı şeklinde kesilmiş kokoreç konur ve üzerine de sadece baharat dökülür. Bunun dışında kesinlikle domates, biber, mısır, bezelye gibi ürünler katılmaz. Bu ürünlerin kokorecin içine katılmasının amacı kesinlikle az et koymak ve maliyeti düşürmektir. Kokoreç sade yenir. İçinde et ve baharat dışında başka malzemeler bulunan kokoreç, kokoreç olmaktan çıkmıştır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu