Kadın Dünyası

Kadınlar İçin Doğru Sütyen Kullanma Tavsiyeleri

Kadınlar İçin Doğru Sütyen Kullanma Tavsiyeleri

Günlük hayatta kadınların en sık kullandığı iç giysilerden olan sütyenlerin doğru seçilmesi çok önemlidir. Yanlış ve kalitesiz maddeler içeren sütyen seçimi, gögüs ağrılarından göğüs kanserine kadar birçok ciddi hastalığa neden olabilmektedir. Bu yüzden sütyen seçerken çok dikkatli olunmalıdır.

 Vücut Tipine Göre Sütyen Seçimi Nasıl Olmalı?

Her kadın özeldir ve kendine has bir vücudu vardır. Bu farklılıklar saçınızdan makyajınıza kadar dış giyim tercihlerinize, iç giyiminizi nasıl belirlemeniz gerektiğine yön verir. Vücudunuzun yapısındaki farklılıklar, farklı sütyenlerin kullanılmasını gerektirir. Bu nedenle kataloglarda gördüğünüz sütyenler size aynı görünmeyebilir.

Boyunuza ve kilonuza en uygun sütyeni seçmelisiniz. Göğüs bedeniniz küçük ise, göğüslerinizle beliniz arasındaki mesafe olduğundan daha kısadır. Bu durumda göğüsleri mümkün olduğu kadar belinizden uzak tutan, dik ve yukarı doğru bir araya getiren sütyenler giymeniz gerekir.

Fazla kilolu kişiler için göğüsleri dik tutan sütyenler yerine, vücut yapısına göre daha iyi görünen ve birlikte çekilebilen sütyenler doğru seçimdir.

Göğüs Tipine Göre Sütyen Seçimi Nasıl Olmalı?

Yanlış sütyen seçimi göğüslerin çürümesine, sarkmasına, kıyafetlerinizin duruşuna ve rahatsızlığa kadar birçok şeyi etkiler. Birçok kadın vücut tipine uygun bir sutyen seçmekte zorlanır. Bunun temel nedeni ise kendi vücut tiplerini bilmemeleridir. Bu nedenle sutyen seçiminde hata oranı artmakta ve yanlış sütyen giyilmesinden dolayı birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Yuvarlak, armut biçimli, tek tek veya kombinli, asimetrik, biri büyük biri küçük, bedenleri, duruşları, hemen hemen hepsi nasıl bir sütyen giymeniz gerektiğini söyler.

Göğüs Tipinize En Uygun Sütyeni Bulma Talimatları

Yuvarlak Ve Birleşik Göğüsler:

Büyük ve dolgun bir meme yapınız varsa sutyen alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta göğüslerinizin tam ölçüsünde sutyen almaktır. Aksi takdirde destekleyici sütyenlerden kaçınmalısınız. Göğüsleri büyük olduğu için sıkılaştırıcı ve kapatıcı etkisi olan sütyenleri tercih etmelisiniz. Aynı zamanda göğüslerinizi ayrı tutan spor sütyenleri de rahatlıkla giyebilirsiniz.

Ayrık Göğüsler:

Bu meme tipi en sık görülen meme tiplerinden biridir. Göğüslerinizin arasına bir veya iki parmağınızı kolayca yerleştirebiliyorsanız, göğüsleriniz bu türdendir. Günlük hayatta en çok kullanılan ve yaygın olarak t-shirt sutyen olarak bilinen bu sutyen çeşitleri, diğerlerinden biraz daha fazla öne çıkıyor. Bunun nedeni ise ayrı göğüslere rahatça oturmasıdır. Ortasında lastik halka bulunan sütyenler anında göğüslerinizin şeklini alacaktır. Kalın ağızlı sütyenler faydalıdır.

Üçgen (sivri) Göğüsler:

Bölünmüş göğüs tipine çok benzer. Ancak bu meme tipi aşağı doğru ve vücudun dışına doğru uzanır. Çıtçıtlı ve yan destekli sütyen giymek mantıklıdır. Sütyenin iskelet yapısı, biri altta diğeri yanlarda olmak üzere iki destekleyici yapıya sahip olmalıdır. Aynı zamanda çapraz sırtlı sütyenler sırtı destekler.

Aralıklı Göğüsler:

Bölünmüş sandıktan daha fazla alana sahiptir. Dışarıdan bakıldığında ayrı bir sütyen giyiyormuş gibi görünen bu göğüs yapısına sahip bir sütyen seçmeniz çok önemlidir. Desteksiz ve yumuşak iskeletli modelleri tercih etmelisiniz. Balkonet sütyen modelleri tam size göre. Aralarındaki mesafeyi azaltırken aynı zamanda tam ve doğal bir duruş sağlar.

Yayvan Ve Sarkık Göğüsler:

Bu tür bir göğsünüz varsa, hem yukarı hem de içe doğru destek sağlayan sütyenleri seçin. Çapraz bağlar göğüslerinizin sarkmasını engeller. Bralet tarzı sütyenler de giyebilirsiniz.

Asimetrik Göğüsler:

Göğüslerinizden biri diğerinden daha sarkıksa veya göğüslerinizden biri diğerinden büyükse, sizin de asimetrik meme tipiniz var demektir. Çok iyi bilinmemekle birlikte asimetrik göğüs tipi oldukça yaygındır. Asimetrik göğüslere en çok yakışan sütyenler, minimal detaylı, düz ve göğsü mümkün olduğunca kapatan sütyenlerdir.

Facebook Comments Box

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu