Sağlık Haberleri

Kulak Ağrısı Neden Oluşur? Nasıl Giderilir?

Kulak Ağrısı Neden Oluşur? Nasıl Giderilir?

 

Kulaklarınızdaki ağrıların pek çok sebebi olabilir, bunlardan en önemlisi kir birikmesi ve kulağın tıkanmasıdır. Kirler kulak ortasındaki östaki borusunun tıkanmasına neden olur, bu hastalık genellikle çocuklarda daha sık görülmektedir.

Kulak Ağrısına Neden Olan Sebepler

Gürültülü ortamlarda çok fazla bulunduğunuzda kulaklarınızda ağrı ve tıkanma görülecektir. Uzun uçak yolculukları da kulak ağrısına sebep olmakta. Kulağınız tıkandığı zamanlarda açmak için bilinçsizce hareket ettiğiniz zaman da sıkıntı yaşayabilir ve kulağınıza zarar verebilirsiniz. Dış kulak iltihaplanması ve enfeksiyonlar da kulak ağrılarının sebeplerindendir. Bununla birlikte çene ve diş kısmında oluşan ağrılar da kulak ağrısı çekmenize sebep olacaktır.

Kulak Ağrısını Önlemenin Yolları

Kulak ağrısı dindirmek için doktorların en büyük önerisi sakız çiğnemektir. Esnemekte kulak ağrılarınızı ve tıkanıklıklarınızı geçirecektir. Kulağınızdaki tıkanmaları önlemek için burnunuzu iki parmağınızla tıkayarak derin nefes alıp, nefesinizi genzinize doğru ittirerek, kulaklarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Sigara Dumanı Kulak Ağrısına Sebep Oluyor

Kulak ağrılarına sebep olan bir diğer faktör ise sigara dumanıdır. Çok fazla sigara dumanı olan ortamda kaldığınızda kulaklarınızda tıkanma yaşayabilirsiniz. Bu durumu önlemek için bol bol sıvı tüketmek gerek. Ayrıca bu tarz bir kulak ağrısını önlemek için doktor tavsiyesi olmadan kulak damlası da kullanmamalısınız. Kulağınız tıkanmaması için mutlaka sık sık esneme çene egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca havuza veya denize girerken kulaklarınızın basınçtan etkilenmemesi için tıpa kullanarak kulağınızın zarar görmesini önleyebilirsiniz.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu