Sağlık Haberleri

Vajinismus Nedir? 

Vajinismus Nedir? 

Temelleri küçüklüğe dayanan ve tedavisi mümkün bir hastalık olan vajinismus, cinsel birliktelik korkusudur. Evlenecek olan kişilerde ki genelde bayanlarda, ilk gece korkusu olarak da biliniyor. Bu hastalığa sahip olanlar ilk başta kendisindeki sorunu keşfedemeyip, klasik bir heyecan ve korku ile karıştırabiliyor.

Fakat zaman geçtikçe işin ciddi boyutunu anlayanlar ya tedaviye giderek bu hastalıktan kurtuluyor ya da çiftlerin arasında problem oluşarak ayrılma gerçekleşiyor. Vajinismus hastalığı anlaşıldığı vakitte beklemeksizin hemen tedaviye gidilmelidir. Bazı doktorlar hastalık olmadığını iddia ederek, cinsel işlevde yetersizlik ve bozukluk olarak tabir etse de sonuç yine tedavi ile düzelecektir.

Vajinismus Hastalığının Sebepleri Nelerdir? 

Vajinismus bazı etkenler vasıtasıyla tetiklenerek ortaya çıkmış olabilir. Zaten ilk gece korkusu yaşayan şahıslar birde üzerine travma eklendiğinde bu korkuyu büyüterek vajinismusa yakalanabiliyor. En bilinen nedenleri olarak şunları sıralamak doğru olacaktır;

  • Vajinada mantar enfeksiyonu oluşumu
  • Geçmişte yaşanan fiziki travmalar
  • Kaygı ve stres
  • Zor ve etki bırakan vajinal doğum
  • İlk cinsel birleşmenin sıkıntılı geçmesi

gibi nedenler vajinismusa yol açar.

Çocuklukta Yaşananlar Vajinismusa Yol Açar mı? 

Geçmişte yaşanan travmalar kısmına giren çocukluk döneminde herhangi bir travma yaşanırsa buda vajinismusa yol açar. Özellikle maalesef ki çocukların ilk tuvalet eğitimi alması sürecinde yaşananlar bu hususta önem arz eder. Eğitim veren anne ya da bakıcı eğer fiziki ya da sözel şiddet ile öğretmeye kalkarsa, bu travmaya yol açar. Bu ve benzeri olaylar da çocuğun özel bölgesini fark etmeden koruma altına almasına neden olur ve oraya kimsenin yaklaşmasını istemez. Vajinismus da bu psikoloji ile yaşanabilir. Kısaca çocukluk devrinde olsun yada evlilik önceki yetişkinlikte olsun herhangi bir fiziki yada duygusal travma vajinismusu etkileyecektir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Uzman ve bu işte yetkili olan jinekolog tarafından tedavi edilen vajinismusun, tedavi içeriği hakkında pek de bilgi verilmez. Herkese özel olarak uygulanan tedavi mutlaka sonuç verecektir. Fakat burada önemli olan çiftlerin tedavi için beraber gitmeleridir. Vajinismus yaşayan kişi strese kapılıp ümidini kesmeden tedavi olursa çok erken sonuçlar da alabilecektir.

 

 

Facebook Comments Box

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu