Sağlık Haberleri

Ne Zaman Kan Vermeliyiz? 

Ne Zaman Kan Vermeliyiz? 

 

Kan, insanlar için hayati önem taşımaktadır. Yapılan her kan bağışı bir hastaya umut olabilmekte, bazı durumlarda yapılan kan bağışı ile ölümlerin bile önüne geçilebilmektedir.

Kan bağışı yaparak kişi hem kendi vücuduna, hem umut olduğu hastaya çok büyük bir fayda sağlamış olur. Şöyle ki; yapılan her kan bağışı sonucu vücut kan eksikliğinin sinyalini vererek bir an önce eksik kanı tamamlamak için harekete geçer ve bu kan yenileme işlemi ile kan hücreleri yenilenir. Buda vücuttaki temiz kan oranını artırır.

Kan vermek %90 ihtimal ile kalp krizini önler. Kan döngüsünün azalması ve takviye kan üretimi ile vücut yenilenir ve damar tıkanıklığı riski en aza düşürülerek kalp krizi riski oldukça azalır.

Çeşitli kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Kan bağışı yapılırken, kişi her bağış sırasında özel bir kan tarama testinden geçirilir ve bu taramalar ile kan hastalığı olup olmadığına dair bilgisi olur. Sağlık açısından belirli dönemlerde bağış yaptıran kişi bir nevi mini check – up tarzında kendi kanı hakkında bilgi sahibi olmaktadır.

Kan Bağışı Hangi Zamanlarda Yapılır?

Kan bağışının yapılacağı belirli bir zaman oluşturulmamıştır. Kişi kendini hazır hissettiğinde en yakın kan bağış merkezine giderek kan bağışında bulunabilir. Kan bağışlamak için belirtilen bazı kriterlerde vardır. Kişi zaten bu kriterlere uygun değilse o kişiden kan alınmaz. Eğer kriterlere uyarsa kan vermesi için herhangi bir zamanı beklemesine gerek yoktur.

İnsanlar yüksek ihtimalle kış aylarına kan verdikleri taktirde vücutlarındaki kanın azalması sebebiyle yeni kanı üretene kadar  üşüyeceklerini düşündükleri için, havanın ısınmaya başladığı bahar aylarından itibaren kan bağışına daha da yoğunlaşmaktadır.  Bağışta verilen kanın vücutta tekrar üretilmesi ve eksikliğin giderilmesi 3 ayı bulmaktadır. Bu düşünce ile insanlar genelde yaz ve bahar aylarında kan vererek kış aylarında vücudun eksik kanı tamamlaması için dinlenirler. Genel olarak sağlık alanında kan vermek için uygun bir zaman, takvim oluşturulmamıştır. Tamamen kişinin kendi vereceği karar ve uygun gördüğü zamana bağlıdır.

Kan Bağışı Nerelerde Yapılır?

Büyükşehirlerde ana merkezlerde kurulan belirli kan bağış noktaları vardır. Her şehirde bir veya birden fazla bu kan bağış merkezlerinden bulunur. Sabit olarak hizmet verenler belirli bir süre ile orada durmadıkları için yılın her günü (pazar hariç) hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra seyyar, gezici bağış araçları da vardır. Bunlar da belirtilen tarihlerden önce Sağlık Bakanlığı ve Kızılay internet sitelerinde  durakların ve tarihlerin bildirilmesinin ardından programlı olarak kan bağışına olanak tanımaktadır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu