Magazin Dünyası

Pratik önlemlerle elektrik faturanızda ayda 746 TL'ye kadar tasarruf edebilirsiniz

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte dondurucular, klimalar da çalışmaya başlıyor. Elektrik faturalarından tasarruf yapmak isteyenler ise ne yapabileceklerine dair önlemleri araştırıyor. Karşılaştırma sitesi encazip pratik önlemlerle faturanızda ayda 746 TL’ye kadar tasarruf sağlayacak o yöntemleri derledi.  

Haziran ayıyla birlikte klimalar da hayatın merkezinde yer almaya başlıyor. Havaların ısınmasıyla dondurucular, buzdolapları gibi cihazlar kendi iç sıcaklığının düşmemesi ve ortam sıcaklığına uyum sağlamak için daha çok çalışıyor. Elektrik faturalarında bir artışla karşılaşmak istemeyen vatandaşlar nasıl tasarruf yapabileceklerini araştırıyor. Karşılaştırma sitesi encazip’un araştırmasına göre, pratik önlemlerle faturanızda ayda 746 TL’ye varan tasarruf sağlayabilirsiniz. 

Günde altı saatlik klima kullanımı aylık faturaya 102 TL olarak yansıyor

Yaz aylarının en çok kullanılan aletlerinden biri klimalar. Altı saatlik klima kullanımı aylık faturaya ortalama 102 TL olarak yansıyor. Klima elektrik tüketimini azaltmak için klima derecesini düşük tutarak çalıştırabilir, vantilatör sayesinde soğuk havanın yayılmasını sağlayabilirsiniz. Odada klima çalışırken pencereleri kapalı tutmakta da yarar var. Klima bakımını yaptırmak da önemli. Bu gibi önlemlerle 18000 BTU bir klimayı günde altı saat değil de günde üç saat çalıştırırsanız, aylık faturanızda 51 TL’ye kadar tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca hava nemliyken hissedilen sıcaklık da yüksek oluyor. Klimanızı nem alma modunda çalıştırırsanız hem hissedilen sıcaklık azalacaktır hem de nem alma modu, soğutma modundan daha az elektrik tükettiği için tasarruf sağlayabilirsiniz.

Enerji tasarruflu sekiz ampulün faturadaki karşılığı aylık 26 TL

Yaz aylarında havaların geç kararmasıyla birlikte aydınlatma ihtiyacı da azalıyor. Bu durumdan faydalanarak da elektrik faturanıza olumlu bir katkı yapabilirsiniz. Hava kararken perdeleri açarak ışığı odaya almanız daha geç aydınlatmayı kullanmanızı sağlayabilir. Örneğin, akşamları sekiz ampul yerine 4.5 saat boyunca enerji tasarruflu dört ampul kullanırsanız bu faturanıza ayda 13 TL olarak yansır. Bu önlemlerle yarı yarıya aydınlatma tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Şarj için taşınabilir güneş panelleri kullanabilirsiniz

Dizüstü bilgisayarın sekiz saatlik elektrik maliyeti faturalara 50 TL olarak yansıyor. Hem tasarruf sağlamak hem doğaya katkıda bulunmak isterseniz laptop, cep telefonu gibi aletleri şarj etmek için taşınabilir güneş panelleri kullanabilirsiniz. Ayrıca günde sekiz saat yerine dört saat dizüstü bilgisayar kullanarak faturanızda ayda 25 TL’ye kadar katkı sağlamanıza yardımcı olabilir.

Mikrodalga fırının haftada bir saatlik elektrik maliyeti 8 TL

Yemeği ısıtmak için fırını çalıştırmak yerine mikrodalga fırın kullanabilirsiniz. Çünkü fırın hem daha uzun süre çalışır hem de bulunduğu ortamı ısıtır. Mikrodalga fırının bir saatlik elektrik maliyeti faturaya 8 TL olarak yansıyor, her hafta bir saat kullanıldığı düşünülürse ayda 32 TL olarak faturaya yansır. Elektrikli ocağın günde bir saatlik elektrik maliyeti ise faturalara aylık ortalama 466 TL olarak ekleniyor. Bu nedenle kısa süreli işler için mikrodalga fırını kullanmak daha karlı. Mikrodalga fırında kendi porsiyonunuz kadarını 2-3 dakika gibi kısa sürede ısıtabilir, enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu önlemlerin faturaya aylık katkısı ise 434 TL’yi bulabiliyor.

Çamaşır kurutma makinesini ayda 18 saat kullanıldığında elektrik maliyeti 70 TL

Çamaşır kurutma makinesinin ayda sadece iki saat kullanımında elektrik tüketimi faturalara 70 TL olarak yansıyor. Çamaşırları yaz aylarında doğal kurumaya bırakmak faturadan tasarruf etmenizi sağlar. Haftada üç kez çamaşır yıkarsanız kurutma makinesini kullanmadığınızda ayda 70 TL tasarruf sağlarsınız. Bir plazma TV günde yedi saat çalıştığında 153 TL’lik elektrik kullanır. Bu nedenle kullanılmadığında TV’yi kapatmakta fayda var. Plazma TV günde dört saat çalıştığında 88 TL olarak faturaya yansır. Bu gibi ufak önlemler ayda 135 TL’ye kadar tasarruf etmenize katkı sağlar.

Küçük ev aletlerinden minik tasarruflar elde edebilirsiniz

Bir takım elektrikli aletlerin kullanımını azaltarak da tasarruf sağlayabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi son dönemde popüler olan airfryer. Airfryer’in haftada altı saatlik elektrik tüketimi faturaya 130 TL olarak yansıyor, haftalık kullanımı üç saate düşürüldüğünde ay sonunda faturaya 65 TL olarak yansır. Bu nedenle günde birçok kez çalıştırmak yerine tam kapasite çalıştırarak kullanım süresini azaltabilirsiniz. Su ısıtıcısının (kettle) haftada 2,5 saatlik kullanımının aylık elektrik maliyeti ise 39 TL. Bu nedenle ihtiyacınız kadar suyu ısıtmakta fayda var. Kettle kullanımını haftada 1 saate düşürerek 23 TL tasarruf edebilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu