Sağlık Haberleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Tedavi Aşamaları

Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Tedavi Aşamaları

 

Son derece sağlıklı ve oldukça gür saçlara sahip olmayı herkes istemektedir. Fakat birçok nedenden dolayı erkek ve kadın fark etmeden, hayatlarının bir dönemlerinde saç dökülmesi problemi ile insanlar karşılaşmaktadır. Sağlıksız beslenmeler, hava kirliliği, stres gibi pek çok nedenden dolayı saç dökülmelerine sık bir şekilde rastlanabilmektedir.

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin genel anlamda nedenine gelirsek saçların incelmesi, büyümekte olan saçların azalmaları ve yine dinlenme zamanındaki saçların artışlarından kaynaklanıyor. Saç dökülmeleri erkek bireylerde tepe ve alın kısımlarında oluşmaktayken bayanların da tepe bölgelerinde kısmi olarak dökülmeler oluşmaktadır. Bayanlar ve yine erkeklerin aralarında saç dökülme kısımları farklı olduğu üzere saç dökülmesinin nedenleri de birbirlerinden farklı olabilmektedir. Erkek bireylerin saç dökülmeleri hormonal nedenlerden dolayı kaynaklanıyorken, bayanların ise stres ve gerginlik sebebi ile saçları dökülmektedir. Bayanların saç dökülme dönemleri dinlenme zamanıda oluşmaktadır. Emzirtme dönemi, ilaç tedavileri, gebelik, kansızlık, demir eksikliği, doğum kontrol hapları ve çeşitli ruhsal sebepler gibi çeşitli nedenler saç dökülmesini tetiklemektedir.

Saç dökülmesinden şikayetçi olan bayanlar, öncelik olarak oldukça ayrıntılı bir çeşit muayene beraberinde çekme testi ve yine saç tellerinin mikroskobik incelemelerini yaptırmaları gerekmektedir. Saç dökülmelerinin sebebi olarak asıl teşhis konulmadan önce tedaviye kesinlikle başlanmalıdır. Bu nedenle ayrıntılı bir çeşit testlerden geçirilmelidir. Kansızlık, doğum kontrol hapları, emzirme dönemi gibi çeşitli örneklerin dışında boya, perma saç bakımlarının yapılamaması gibi nedenlerden dolayı da bayanlar da saç dökülmeleri oldukça sık bir şekilde oluşmaktadır.

Saç Dökülmesini Engellemek için

Saç dökülmesinin engellenmesine gelirsek saç kırılmalarını önleyebilmek için özellikle de saçlar ıslakken çok daha kırılgan olabilmektedir. Havlu yardımı ile de kurutabilirsiniz. Saçlarınızı tarıyorken fırçalar kullanmak yerine de oldukça geniş ağızlara sahip olan tarakları tercih etmeniz de saç dökülmelerini azaltmaktadır.

Saç dökülmelerini önleyebilmek için ilaç kullanmayı tercih etmemekte olan bireyler bitkisel yollar ile de saç dökülmelerini azaltabilirler. Saçlarınıza düzenli bakım yapabilir, yeşil çay, ısırgan otu, çinko, yumurta sarısı gibi çeşitli doğal yöntemleri uygulayarak dökülmeleri önemli oranlarda önlemeniz de möümkün.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu