Sağlık Haberleri

Egzamayı Önlemenin 10 Yolu

Egzamayı Önlemenin 10 Yolu

 

Egzama pek çok kişide görülen cilt hastalıklarından biridir. ancak egzamanın neden dolayı ortaya çıktığı henüz anlaşılamamıştır. Günlük hayatında çok fazla yorulan ve çok fazla strese giren kişilerde egzama sorunları daha fazla görülmektedir. Bu nedenle başta cilt sorunları olan kişilerin ve aşırı kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin stresten uzak durması önerilir. Elbette egzamaya neden olan tek  faktör sadece stres değildir. Aşırı derece kimyasal içeren temizlik ürünleri de egzamanın başlamasına neden olmaktadır. İşte bu nedenle, fazla kimyasal içeren temizlik ürünlerinden ve stres gibi durumlardan uzak durulması önerilmektedir.

Egzama vücudun belli bölgelerinde daha yoğun olarak görülür. Saç derisinde,  vücudun eklem yerlerinde ve çok fazla kimyasallara maruz kalan kısımlarda daha sık görülen bir durumdur. Yılın belli dönemlerinde ise yoğun atak halinde, kanamalı olarak artar. Bu yazımızda sizler için egzamayı hafifletecek ve vücudun diğer bölgelerine sıçramasını önleyecek  bazı öneriler vereceğiz. İşte egzamayı önlemenin 10 yolu…

  1. Doktorun verdiği ilaçları mutlaka düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.
  2. Egzamanın arttığı dönemlerde cildinizi daha fazla nemlendirmeye gayret etmelisiniz.
  3. Egzamaya iyi gelecek doğal ürünlerden faydalanmanız tavsiye edilir. Örneğin sarı kantaron yağı egzamanın hafiflemesine yardımcı olur.
  4. Egzama olan bölge çok kaşıntılı olacağı için kaşımaktan kaçınmanız şarttır.
  5. Saç derisinde oluşan egzama için her zaman doğal saç bakım ürünlerinden faydalanmalısınız. Örneğin saç boyası gibi kimyasallardan saç derinizi korumanız gerekir.
  6. Kıyafetlerin bol su ile durulanması şarttır. Çamaşırda kalan deterjan artıkları, cildinize temas ettiğinde egzama daha fazla artar.
  7. Ellerinizi çok yıkamaktan kaçınmalısınız. Her yıkama sonrası ise mutlaka doktorun verdiği ya da önerdiği nemlendirici kremleri sürmeniz gerekir.
  8. Bulaşık deterjanlarından kesinlikle uzak durmanız şarttır.
  9. Cildinizi aşırı sıcaktan ve aşırı soğuktan korumanız gerekir.
  10. Asitli ve baharatlı gıdaları tüketmemelisiniz.

Egzama Tedavisi

Egzama tedavisi olmayan bir cilt hastalığıdır. Ancak bazı ilaçlar, egzamanın ilerlemesini ve kaşıntısını durdurur. Dolayısı ile egzamanın hafiflemesi için doktorun vermiş olduğu losyon veya kremleri düzenli olarak kullanmanız tavsiye edilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu