Yaşam Tarzı

Hiç Hasta Olmayan Kadınların Sırları

Hiç Hasta Olmayan Kadınların Sırları

 

Önereceğimiz ufak tüyolar ile siz de hastalıklardan, burun akıntılarından uzak bir kış geçirin.

Sabit Bir Yatma Saatiniz Olsun!

Yapılan araştırmalara göre, gecede 8 saat ya da fazla uyuyan kişiler, 7 saatten az uyuyanlara göre daha az soğuk algınlığı yaşıyorlar. Bunun nedeni de aslına bakılırsa oldukça mantıklı: Vücudumuz kendini geceleri yeniler ve sizi hastalıklara karşı dirençsiz kılan stres hormonlarını azaltır. Kendinize ve varsa çocuklarınız için akşamları sabit bir uyku saati belirleyin ve mümkün oldukça bu saate uyarak gece uykunuza başlayın. Doktora daha az gittiğinizi göreceksiniz.

Renkli Beslenin!

Patates (beta-karotin), dolmalık biber ve turunçgiller (C vitamini), badem (E vitamini) ve kırmızı üzüm ya da şarap gibi antioksidan gıdalarla beslenerek virüs ve bakterilerle savaşan hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olun. Gündelik diyetinizde meyveler, sebzeler, protein ağırlıklı gıdalar almaya özen gösterin. Hastalıklara yakalanma şansınızı azaltacaklardır.

Bağırsaklarınızı Düzene Sokun!

Her gün, dış dünyadan gıdaları ağız yoluyla vücudunuza alıyorsunuz. Çoğu bakteri ve virüsler zararsız olsa da bazıları sizi hasta edebilir. Bu noktada devreye bağırsaklarınız giriyor. İyi ve faydalı bakteriler sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlenir. O yüzden salgın bir grip ya da enfeksiyon döneminde, dışarıdan probiyotik bir destek alarak bu faydalı bakterilerle vücudunuza destek olabilirsiniz. Eğer destek amaçlı olan bu ek besinleri almak istemiyorsanız, doğal yollardan almanıza yardımcı olacak olan mayalanmış gıdalara yönelin.

Belli Zamanlarda El Yıkayın!

El yıkamak için çılgına dönmenize gerek yok. Eğer yemek yemeden önce, yemek hazırlamadan önce ve sonra, banyodan sonra ve öksürdükten ya da hapşırdıktan sonra ellerinizi yıkarsanız, hastalıkları %15 ile %50 oranında engelleme şansına sahip olursunuz. Sabun ve su ile yıkanması önerilir fakat bunları bulamayacağınız durumlarda dezenfektanlar da kullanılabilir. Bu ürünlerin de en az %60 alkol içermesi önerilir.

Dinlendirici Aktiviteler Yapın!

Bazı araştırmalara göre sakin bir Yoga seansı (ve biraz nefes alıştırmaları) sayesinde bağışıklık sistemi hızlı bir güç kazanıyor ve bu güç, seansın başlamasından 2 saat sonra etki ediyor.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu