Sağlık Haberleri

Prostat Kanserini Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Prostat Kanserini Önlemek İçin Doğal Yöntemler

 

Prostat kanseri, erkeklerin idrar kesesi altında yer alan küçük ceviz büyüklüğündeki bezin kanseridir. Bu bez, spermlerin beslenmesini ve taşınmasını sağlayan toplu sıvıların çoğunu toplu olarak ekler. Birçok prostat kanserinde yavaş yavaş büyür ve prostat bezi ile sınırlıdır, ancak diğerleri için hızla ve agresif olarak yayılabilir ve aynı zamanda ölümcül olabilen vücudun diğer bölümlerine de yayılabilir. Prostat kanseri erken bir aşamada herhangi bir belirti ve semptom göstermediği için, ileri bir aşamaya ulaşana kadar sıklıkla fark edilmeden kalır. Erken belirtiler, genişlemiş tümörün mesanede baskıya neden olabileceğinden üriner problemleri içerebilir. Ancak, genişlemiş kanserli olmayan prostat bezi için de bir semptom olabilir. Sık idrara çıkma, başlama zorluğu, idrarda kan ve idrarda kan gibi diğer belirtiler prostat kanserinin evresine bağlı olacaktır. Kemoterapi, radyasyon tedavisi ve cerrahi gibi çeşitli prostat kanseri tedavisi seçenekleri mevcuttur. Kanser başlangıç ​​aşamasındaysa ve yavaşça büyüyorsa, uyanık bekleme yardımcı olacaktır, ancak hastalığın bilinmeyen ilerlemesini önlemek için semptomlar ve değişiklikler sürekli olarak izlenmelidir. Prostat kanseri önlenemez, ancak yardımcı olabilecek bazı prostat kanseri doğal tedavileri takip edilebilir.

 Prostat kanserini önlemek için beslenme

 

Burada belirtilen belirli beslenme kılavuzları ve prostat kanseri ev ilaçları prostat kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Kalorilerinizi kontrol altında tutun, aşırı yemekten kaçının ve porsiyon boyutunuzu izlemeyi öğrenin. Eğer obez iseniz obezite vücudunuzdaki prostat kanserine yakalanma riskine bağlı hormon düzeylerini etkileyebileceğinden vücut ağırlığını kaybetmeye çalışın.

Yüksek yağlı gıdalardan, özellikle de doymuş yağlardan gelen (kırmızı et, tereyağı, sığır eti ve domuz eti) yağları ve trans yağları (kurabiye, kek ve hamur işleri gibi ekmeklik gıdalarda bulunur) önlemek için deneyin.

  • Tatlı, tuz ve alkol alımını önemli ölçüde sınırlayın.

Taze meyve ve sebze, tam tahıl, tahıllar ve ürünleri ve fasulyeleri seçmek gibi sağlıklı seçimler yapın.

Somon, ton balığı, uskumru, ringa ve keten tohumu gibi balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri ve ceviz prostat kanseri dâhil olmak üzere kanser riskini azaltmak için bağlanmıştır.

Soya ürünleri ve baklagiller – soya ve ürünleri, yendiğinde vücutta östrojen hormonu gibi davranan fitoöstrojenlere veya bitki östrojenlerine sahiptir. Soyada bulunan bu kimyasallar prostat kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Vitamin E ve selenyum – her ikisi de prostat kanseri önleme konusunda rol oynayabilen güçlü antioksidanlar olarak davranır. Bununla birlikte, herhangi bir vitamin, mineral veya bitkisel takviyeye başlamadan önce, doğru dozaj ve rehberlik için bir uzmana veya sağlık uzmanına danışmak çok önemlidir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu