Sağlık Haberleri

Bahar Aylarında Karşılaşılabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Bahar Aylarında Karşılaşılabilecek Hastalıklar Nelerdir?

 

Bahar ayları artık yavaş yavaş gelmeye başlamıştır. Bu aylarda insan sağlığı kolayca etkilenebilir. Üstelik sadece biyolojik hastalıklar değil, mental problemlerde bu aylarda en çok kendini gösteren sağlık sorunları arasındadır. Havaların bir anda ısınması, bir anda soğuması, rüzgar ve yağmur gibi etmenler insan vücudunu ve psikolojisini kolayca etkileyebilir. Bu nedenle bahar aylarında karşılaşılabilecek hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmanız, bu yönde bir önlem almanız faydalı olacaktır. Bahar aylarında en sık görülen hastalıklar ise;

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Bahar aylarında hızlı hava soğumaları, sıcaklığın ani artışı gibi etmenlere bağlı olarak, vücut bağışıklığı düşer. Bu nedenle kişilerde üst solunum yolu enfeksiyonları görülebilir. Bu gibi hastalıkların önüne geçebilmek adına bol vitamin alınması tavsiye edilir. Eğer tükettiğiniz gıdalarda yeteri kadar vitamin bulunmuyorsa ekstra vitamin takviyesi alabilirsiniz.  Bu dönemde kulak ağrıları, sinüzit, yüksek ateş, ses kısılması ve nefes darlığı en çok görülen rahatsızlıkların arasındadır.

Alerjik Rinit

Burun mukozasının iltihaplanması durumlarında karşımıza çıkan alerjik rinit, burun akıntılarına neden olur. Halk arasında saman nezlesi olarak adlandırılır ve pek çok kişide görülür. Ev tozu, polenler, güneş ışınları nedeni ile bahar aylarında daha çok görülür. Alerjik rinitte hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı ve koku almada güçlük gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Alerjik rinitten korunmak için çiçeklerin yoğun olduğu bölgelerden, tozdan ve güneş ışınlarından olabildiğince uzaklaşmanız gerekir.

Alerjik Astım

Bahar aylarında insanları en çok etkileyen ve zorlayan hastalıklardan biri de alerjik astımdır. Bronşların, iltihaplanması nedeni ile kişilerde ataklar görülebilir. Alerjik astımın belirtileri ise, yüksek ateş, balgamlı öksürük, halsizlik ve iştahsızlıktır. Alerjik astımı olan kişiler bol temiz hava almalı ve sık sık açık havaya çıkmalıdır.

Bahar Yorgunluğu

Bahar aylarında hemen herkeste görülen mental hastalıklardan biri de bahar yorgunluğudur. Bahar sendromu olara ta bilinir. Bu dönemde kişilerde bunalım, çalışma isteğinde azalma, sürekli uyuma isteği ve hiçbir şey yapamama gibi durumlar gözlemlenir. Bahar yorgunluğunu atabilmek için kişilerin kendilerini motive edecek aktiviteler yapmaları önerilir.

 

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu