Sağlık Haberleri

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Anlaşılır?

 

Mevsimlerin hızla değiştiği günümüzde salgın hastalıkların oranı da bir hayli yüksektir. Bu nedenle bebeklerde ve çocuklarda ateş görülür. Ateşlenen bebekler için ve çocuklar için ailelerin çok panik yapmadan hemen ateşlerinin düşürülmesi gerekir. Özellikle bebeklerde yüksek ateş hemen anlaşılamayabilir. Bunun için anneler bebeklerinin ellerini, ayaklarını ve nefesini kontrol etmelidir. Bebekler yaradılışları itibari ile ateşlendiklerinde elleri ve ayakları aşırı soğuk olur. Bunun nedeni ise beden ısısının yükselmesi ile beraber, bebek vücudu kendini soğutmak ister. Yani bebeklerin ellerinde ve ayaklarında oluşan soğukluklar bir nevi klima görevi görür.

Bunun dışında bebekler ateşlendiğinde yanaklarında kırmızı bir görünüm yaşanır ve nefesleri olduğundan daha sıcaktır. Bu gibi durumlarda çok beklemeden hemen doktora başvurulması gerekir. Ateş tek başına bir hastalık değil, bir takım hastalıklara karşı vücudun oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır. Yani bir alarm gibi de düşünülebilir. Ani bir şekilde ateş düşürmek ise bebeklerde kalıcı iç organ hasarlarına neden olur. Bu yüzden bebeklerde ve çocuklarda oluşan ateş yavaş ve kontrollü bir şekilde  düşürülmelidir.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Daha çok yeni anne olan kişilerin ilk sorduğu soruların başında bebeklerde ateş nasıl düşürülür? Sorusu gelir. Eğer bebekte ateş görülürse anne ve babalar panik yapmamalı ve bebeklerinin sakin olmasını sağlamalıdır. Çünkü bebekler ağladıkça ateşleri daha fazla yükselecektir. Burada yapılması gerekenler ise;

  • İlk olarak bebeğin kıyafetleri çıkarılmalıdır.
  • Aşırı sıcak bir oda ısısı yerine ılık bir oda ısısı ayarlanmalıdır.
  • Bebeklerin koltuk altı, bacak eklemleri ve yanakları soğutulmalıdır.
  • Soğutma işleminde kesinlikle buzlu su kullanılmamalı, musluk suyu kullanılmalıdır. Buzlu su ateşin hızlı düşmesine neden olur. Bu da vücudun şok geçirmesine sebebiyet verecektir.
  • Bebekler için doktorun verdiği ateş düşürücüler kullanılmalıdır.
  • Tüm bunlara rağmen bebeğin ateşi düşmüyorsa ılık su ile duş aldırılmalıdır.

Tüm bunlar dikkatli bir şekilde yapıldığı sürece bebeklerdeki ve çocuklardaki ateş düşecektir. Bunların dışında ateşli çocuğa bol ılık su verilmeli ve yoğurt yedirilmelidir. Eğer çocuğun ateşi enfeksiyonlara bağlı ise sarımsaklı yoğurt yedirmek doğal bir şekilde ateşin düşmesine yardımcı olacaktır. Elbette doktor muayenesi de ihmal edilmemelidir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu