Sağlık Haberleri

Covid-19 Testi Nasıl Yapılır?

Covid-19 Testi Nasıl Yapılır?

Ülkemizin ve dünyanın hala etkisinde olduğu Covid-19, dünya genelinde tüm insanlığın savaştığı virüs olarak gündemimizde yerini korumaktadır.

Covid-19 yüksek ateş, öksürük, baş ağrısı, nefes darlığı gibi belirtilerle birlikte eklem ağrıları, iştahsızlık, tat ve doku kaybı, ishal gibi şikayetlerle kendini gösterebilmektedir. İçinse bulunduğumuz durumdan dolayı, bu belirtilerin herhangi birini bile üzerinde hisseden kişiler, Covid-19 testi yaptırabilmektedir.

İçindekiler:

  • Covid-19 Test Aşaması
  • Covid-19 Testinin Süresi Ne Kadar Sürer?
  • Covid-19 Testinin Sonuçları Kaç Gün İçerisinde Belli Olur?
  • Covid-19 Testi Nerelerde Yapılır?

Covid-19 Test Aşaması

Covid-19 virüsü, burnun arka kısmına yani geniz bölgesine yerleşmektedir.

Özel örnek alma çubuğu kullanılarak önce boğaz sürüntüsünden, sonrasında ise tekrar aynı çubuk kullanılarak örnek alınır. Alınan örnekler taşıma besiyerine konularak incelemeye gönderilir.

Covid-19 Testinin Süresi Ne Kadar Sürer?

Covid-19 testinin süresi 1 dakikadan daha az bir sürede tamamlanır. Testin alınma süresi oldukça kısa olmakla birlikte, herhangi bir acısı ve ağrısı bulunmamaktadır.

Covid-19 Testinin Sonuçları Kaç Gün İçerisinde Belli Olur?

Covid-19 testi yapıldıktan sonra olgularının rutin doğrulaması reverse transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (rRT-PCR) testleri adı altında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı ve bu sonuçların hazırlanması için belirlenmiş illerde hizmet veren laboratuvarlarda değerlendirilip, sonuçlanmaktadır. Covid-19 testinin sonuç süresi, ortalama olarak 36 ila 72 saatte sonuçlanmaktadır.

Covid-19 Testi Nerelerde Yapılır?

Belirti gösteren kişilerin şüpheleri doğrultusunda, hastanelerdeki doktorların değerlendirmesi sonucunda, gerekli formlar doldurularak örnek alınmaktadır. Test sonucunu bekleyen kişiler, karantina olarak adlandırılan izolasyon sürecine girmektedir.

Covid-19 testi, tam teşekküllü hastane ve sağlık kuruluşlarında alınarak, ilgili laboratuvarlara gönderilmektedir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu