Sağlık Haberleri

Midye Yemek Sağlıklı mı?

Midye Yemek Sağlıklı mı?

 

Midye ülkemizde uzun yıllardır tüketilen bir kabuklu deniz canlısı. Sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok ülkesinde de midye tüketiliyor. Ancak her ülkenin yeme şekli kendine özgü. Bizler ise midyenin içerisine baharatlı pilav koyarak tüketmeyi tercih ediyoruz.

Midye tüketimi eskiye nazaran son birkaç yılda çok daha fazla artış gösterdi. Bu artış beraberinde de midye çiftlikleri kurulmasına sebep oldu. Bilindiği gibi midye toplama işlemi oldukça zahmetli bir işlem. Daha çok sığ ve çok da temiz olmayan bölgelerde yaşayan midyelerin toplama işlemi balık tutmaya benzemiyor. Midye toplanması için insanlar kendileri denizin içine girmek zorundalar. Toplanması kadar yapımı da meşakkatli olan bir yiyecek. Toplanan midyelerin kabukları açılarak içleri temizleniyor. Gereksiz olan organlar ayıklanıyor ve midyenin sadece eti kalıyor. Ancak bu temizleme aşamasından sonra temizlenen kısmın bir süre suda bekletilmesi gerekiyor. Pek çok küçük işletme bu bekletme olayını daha çok midye satmak adına es geçiyorlar.

Midye temizlendikten sonra pişirilen pilav göz kararı olarak midyenin içine konuluyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus midyenin içinde bulunan et ile pilavın orantılı olması. Günümüzde hala midye tüketimini sağlıklı bulmayan insanlar bulunmakta. Ancak midye iyice temizlendiğinde endişe dilecek bir durum kalmıyor.

Midye Nasıl Tüketilir?

Midye tüketimi kişinin ağız tadıyla doğrudan orantılıdır. Bazı insanlar midyenin tadını almak için limon kullanmayı dahi tercih etmezken, bazıları için limonsuz yemek midyeden anlamamak demektir. Ancak ne olursa olsun aşırı olmamak kaydıyla biraz limon midyenin lezzetini arttıracaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu