Sağlık Haberleri

Reflü Nedir? Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü Nedir? Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Midede bulunan mide asidinin yemek borusuna doğru hareket etmesi ile meydana gelen ve göğüste yanma hissi uyandıran reflü, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Dünya üzerindek görülme sıklığı oldukça fazla olan reflü şikayeti genellikle yemeklerden sonra meydana gelir ve ağza gelen acı su, boğazda yanma durumu gibi belirtileri vardır. Reflü tedavisi için kişilerin belirtilerden birini ve ya birkaçını görmeleri halinde doktora başvurmaları gerekir.

Reflü Nasıl Tedavi Edilebilir?

  • Reflü sorunu olan kişilerin yemek yeme düzenlerine dikkat etmeleri gerekir.
  • Aşırı yağlı, baharatlı ve işlem görmüş besinlerden kaçınmaları reflü şikayetlerini azaltacaktır. Ayrıca geç saatlerde yemek yemek ya da yemek yedikten sonra hemen uyumak reflünün ortaya çıkmasının en büyük nedenlerinden olmaktadır.
  • Taze meyve suları tüketmek, çikolata gibi besinlerinde neden olduğu reflü şikayeti için yaşam tarzında değişiklikler yapılabildiği gibi ilaçlarla ve ya cerrahi müdahale ile de reflü tedavisi yapılmaktadır.
  • Obezite sorunu olan kişilerde tüketilen her yemek sonrası mideye baskı arttığından dolayı reflü görülebilir. Bu nedenle obezite şikayeti olan kişiler diyetisyene de yönlendirilerek kilo vermeleri sağlanmalıdır.
  • Dar kıyafetler giymek de reflüye neden olabilir. Rahat kıyafetler tercih edilerek mideye olan baskı azaltılmalıdır.
  • Nane, soğan, sarımsak, taze meyve suları, domates salçası, çikolata ve kahve gibi besinler tüketilmemelidir.
  • Sigara ve alkol kullanılması reflüyü artırıcı durumlardandır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu